R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Team Yong viis võitlejad Rajule

Eva Samolberg
, peatoimetaja asetäitja
Team Yong viis võitlejad Rajule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ülemisel pildil paneb oma oskusi proovile Roman Põškin (paremal), alumisel pildil kuulutatakse võitjaks Raimo Keskküla (vasakul).
Ülemisel pildil paneb oma oskusi proovile Roman Põškin (paremal), alumisel pildil kuulutatakse võitjaks Raimo Keskküla (vasakul). Foto: mma.ee

Sportlik vabavõitlus ehk MMA võib võhiku silmale näida arutu vägivallana, kuid tegelikkuses on tegemist üha popimaks muutva spordialaga, mille amatöörklassis MMA Rajul võistlesid hiljuti ka kohaliku spordiklubi Team Yong noored võitlejad.

“Käisime amatöörvõistlusel,” ütles MMA treener Timo Tuuling, kelle jaoks oli esmane kogemus oma õpilasi päris võitlusringis näha. MMA Raju koosneb kahest osast: päevane amatöörvõistlus inimestele, kes tegelevad alaga lihtsalt huvi pärast, ning õhtune profivõistlus.

Kuigi võisteldi alles algajate klassis, ei olnud seegi võistlus pehmetele poistele ning võidu kõrval tuli leppida ka kaotusega. Haljalast pärit noormees Raimo Keskküla, üks kolmest võitlusringi astunud võitlejast, sõnas, et kuigi pruudil olid alguses pisarad silmas, lohutas saadud võit murelikke pereliikmeid kiiresti.

“Eks lähedase inimese sellises situatsioonis nägemine võib ikka alguses häiriv olla,” nõustus Raimo, kes seljatas vastase üsna kiiresti – minuti ja kuue sekundiga. Eriti tubliks muudab tulemuse, et võidetu näol oli tegemist judo Eesti meistritiitlit kandnud Kevin Sarapuuga. Võidu tõi just nimelt alistusvõte.

MMAs võita saabki kas alistusvõttega, nokaudi või kohtuniku otsusega. “See, et Raimo võitis just alistusvõttega, on päris kõva tase,” oli Tuuling rahul. Raimo kõrval võistlesid Team Yongist veel ka Anders Kastemäe ja Roman Põškin, kes võitu esimesest ringisolekust kaasa ei toonud.

Õppida oli noormeestel aga kaotusest hoolimata küllalt. Romani sõnul andis eriti palju just esimene otsese võitlussituatsiooni kogemine. “Alguses ringi astudes oli pea tühi, trennis õpitust ei mäletanud mitte midagi,” tunnistas noormees. Seda oli märganud ka Romani treener Timo, kelle sõnul oli näha, et võitlusnärv oli päris tugev.

Trenni on kõik noormehed teinud üsna põgusalt, Raimo ligemale üheksa kuud, Roman ja Anders samuti vaid mõne kuu. Esimene matš oli aga kõigile huvitav, andes eelkõige kogemusi, kuidas ringis käituda. Tuleb välja, et võitleja peab ka iseennast tundma õppima, ja see kogemus tuleb ainult aja jooksul. Mõtet, et ühe võistlusega MMA karjäär lõpebki, ei tulnud kellelgi pähe.

Omamoodi kogemuse võrra rikkamaks treenerina sai enda sõnul ka Timo Tuuling, sest nägi, mida oleks vaja trennides rohkem harjutada, mida ühe või teise õpilase puhul rõhutada. Tulevikus ei välista ta, et pärast paari võistlust Eestis minnakse ka välismaale, näiteks Soome, sealsete võitlejatega mõõtu võtma.

Team Yong, mis on tegutsenud alates möödunud aastast, on praeguseks suutnud leida toetajaid ka välismaalt, treeninguid tehakse regulaarselt, kuigi Tuulingu arvates võiks trenniskäijaid alati rohkem olla. “Suvel teeme väikese pausi, sügisest alustame jälle, nii et kõik,

kellel vahepeal huvi tekkinud, ­amatöörid või edasijõudnud, on ­oodatud.”

Raju on Eesti sportliku vabavõitluse liiga, kus kohtuvad kahevõitluse parimad sportlased. See on Eesti suurim võitlusspordiüritus, mis garanteerib adrenaliinirohke spordielamuse.

Sportlik vabavõitlus ehk MMA (Mixed Martial Arts) on kahevõitlusala, mille eesmärgiks on selgitada sportlikus keskkonnas välja parim võitleja. Võistlejate puhul hinnatakse püüdlust alistada vastane kas löökide või valuvõttega, tehnilist sooritust ning head füüsilist vormi. See on võitlussport, mis ühendab endas kolm olümpiaala — poksi, maadluse, judo — ja teised kahevõitlusalad.

Tagasi üles