Saada vihje

Rakvere linnakodaniku muuseum 30

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lindi lõikavad muuseumi direktor Leili Pajos ja EKP Rakvere Rajoonikomitee esimene sekretär Ülo Niisuke.
Lindi lõikavad muuseumi direktor Leili Pajos ja EKP Rakvere Rajoonikomitee esimene sekretär Ülo Niisuke. Foto: RMF

Rakvere linnakodaniku maja­muuseum avas uksed 19. detsembril 1983. Tollal, 30 aastat tagasi, oli tegemist esimese sellise muuseumiga, ja mitte ainult Eestis, vaid kogu Baltikumis.

Muuseumi eesmärgiks oli näidata 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse linnakodanike eluolu. Idee autoriteks olid Rakvere muuseumi töötajad eesotsas teadur Odette Kirsi ja direktor Leili Pajosega, koostööd tehti kohaliku restaureerimisvalitsuse ja Rakvere rajooni RSN täitevkomiteega. Oma panuse andsid ka linlased ja ümbruskonna inimesed, kelle annetatud on paljud muuseumis eksponeeritud esemed.

Pikk tn 50 ajalugu on tähelepanu vääriv, ulatudes tagasi juba 18. sajandisse. Siin on elanud või tegutsenud nii rätsep, sadulsepp, tõllassepp kui parkal. Üks viimaseid majaomanikke oli pagarmeister Sidron, kelle tütre Elfride Vlassova käest vabariikliku restaureerimisvalitsuse Rakvere osakond maja ostis. Esialgu oli plaan kasutada maja kontoriks, kuid selgus, et ruumi jääb väheseks ning kokkuleppel kohalike võimude ja kultuuriministeeriumiga otsustati see hoopiski muuseumiks renoveerida.

Kommentaarid
Tagasi üles