N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Marko Pomerants: “Järgmisel korral võib Virumaa olla üks ringkond”

Marko Pomerants
Marko Pomerants: “Järgmisel korral võib Virumaa olla üks ringkond”
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Marko Pomerants, IRL.
Marko Pomerants, IRL. Foto: Erakogu

Kuidas kommenteerite tulemusi Lääne-Virumaal?

Olen neljandat korda riigikogus, vaatame põnevusega, mis hakkab edasi saama.

Tulemus on kindlasti üllatav. Üllatav kahes plaanis. Uutel tulijatel, pean silmas EKREt ja vabaerakonda, oli väga korralik tulemus, 4500 häält nopiti ära. Ka minu isiklik tulemus eelmise korraga kõrvutades oli tuhande hääle võrra lahjem, ilmselt läksid mõned minu hääled uutele jõududele. See ei ole hull sõnum – anname inimestele võimaluse ja vaatame, mis on nelja aasta pärast.

Aga teine sõnum on väga hull – kui Lääne-Virumaal on viis mandaati ja kõigest kolm neist saavad realiseeritud. Reformierakonnast võttis mandaadi Valdo Randpere. Eks me näe, kus ta järgmine kord kandideerib, neli aastat püüab ta esindada kindlasti Lääne-Virumaad.

Ilmselt on omaette küsimärk tulevik, mis puudutab järgmisi riigikogu valimisi. Kui kaua on meie väikesel viiemandaadilisel ringkonnal üldse elupäevi. Nii et tõenäosus on väga suur, et järgmisel korral tuleb hääli korjata kusagilt Jäneda tagant kuni Narvani välja. Ajaloos poleks see esimene kord.

Kuidas iseloomustate kampaaniat?

Olen kohtunud 500 inimesega nende koduses situatsioonis. IRLi puhul tähendas see ennekõike kingitusekampaaniat, kus inimesed vastasid meie maksureformiteemalisele küsitlusele ja kui soovisid, said kingituse. See 500 on minu puhul siis neljas Lääne-Viru vallas. Sõimata sain kaks korda sellest viiesajast, nii et üldine vastuvõtt oli positiivne.

Tänavu oli ka palju debatte. Olid klassikalised asjad, näiteks teada-tuntud teatri debatt, aga näiteks Haljala rahvas kutsus omal initsiatiivil kandidaadid rahvamaja lavale. Oli huvitav, et mitte kõik erakonnad ei jõudnud debatile. Näiteks kui sotsid jäid ilma mandaadita, siis on siin võibolla mõtlemise koht, et oleks võinud mõnel korral laua taga olla, kui sotsid hoopis kadunuks jäid.

Siret Kotkaga õnnestus mul ka vaid kahel korral debateerida, ühel korral Tamsalu vallas turvalisuse teemal ja teisel korral Rägavere vallas.

Seal oli maavarateemaline debatt, kus tal oli lihtne öelda “ei fosforiidile”, kuid sisulised väitlused jäid pidamata, millest on kahju.

Kuidas hinnata IRLi meeskonnatööd?

Jään selle juurde, et IRL on Lääne-Virumaal kõige kõvem erakond. Meil ei ole olnud vaja laenata kedagi ei minevikust ega tulevikust ja püüda talle leida mingeid seoseid maakonnaga.

Päris teravaks läksid peaministri kandidaatide debatil praegune peaminister ja teie erakonna esimees. Te saite ju noa selga, kui nad sotsid valitsusse võtsid. Kas see võib ka mingit rolli mängida?

Poliitikas on väga lihtne. Sinnamaani, kui on võimalik, käib heitlus, aga ühel hetkel tuleb hakata leidma kokkupuutepunkte. Niikaua, kui inimesed ei võta midagi isiklikult, on võimalik kokku leppida. Kui on asi, mis on kokkuleppimatu 20 järgmiseks aastaks, siis ei tule midagi välja.

Ma küll ei näe, et Eestis selline situatsioon oleks, et sissesaanud erakondadest vähemalt viie vahel ei oleks võimalik teha kombinatsioone.

Tagasi üles