R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Marko Levtšenko: “Taekwondo on spetsiifiline ja ilus spordiala”

Nadežda Widder
Marko Levtšenko: “Taekwondo on spetsiifiline ja ilus spordiala”
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Taekwondo treener Marko Levtšenko oma kasvandikega.
Taekwondo treener Marko Levtšenko oma kasvandikega. Foto: Erakogu

Paljude noorte jaoks on Kunda väike ja perspektiivitu linn. Aga kes sinna pesitsema on jäänud, ei kurda mitte tööpuuduse, vaid pigem ajapuuduse üle. On neidki, kes on tulnud Kundasse mujalt ja leidnud just siin oma õnne.

Taekwondo treener Marko Levtšenko kolis Kundasse Rakverest. Ta on rahul palgatööga, mida teeb, arendab äriideid ning on leidnud oma kutsumuse ja ka oma elu armastuse. Nüüd meelitab ta tsemendi- ja merelinna elama sõpru ja tuttavaid, väites, et aktiivne elutempo ja rahulik ümbruskond sobivad hästi kokku.

Kui kaua te taekwondo’ga juba tegelete?

Esimest korda avastasin taekwondo võlu enda jaoks 12- või 13aastasena, olen sellest saati ka asjaga tegelenud.

Enne kui selle maadlus- ja võitluskunstiga kokku puutusin, ei teadnud ma asjast midagi. Klassivennad kusagilt kuulsid, et Rakveres käivad treeningud ja kutsusid mind ka. Esialgu kõhklesin kõvasti, kuid pärast paari treeningut teadsin, et see on just minu ala.

Väga tänulik olen ma oma esimesele treenerile Ruslan Smirnovile. Lisaks olen käinud taekwondo’d õppimas päris palju välismaal, kaasa arvatud spordiala sünnimaal Lõuna-Koreas. Nüüd leidub ka meil Eestis väga palju häid, suurte kogemuste ja teadmistega treenereid. Igal neist on mingid oma kõige tugevamad küljed, koostööd arendades saame tervikuna väga tugevad treenerid. Praegugi on noored treenerid Lõuna-Koreast meil Eestis külas oma teadmisi ja oskusi jagamas. Väga palju on koostööd ja kontakte välismaaga.

Kas taekwondo on parim võitluskunst?

Ma ei ütleks, et see on parim, iga ala võib olla kellegi jaoks parim. Aga taekwondo’d võiks iseloomustada kui väga spetsiifilist ja ilusat spordiala. Olümpiamängude kavas ju halbu alasid pole.

Kuidas muutis võitluskunst teie elu?

Taekwondo on muutnud minu elu palju. Olen leidnud selle kaudu suurema osa oma sõpradest ja tuttavatest. Arvan, et kui ma poleks läinud n-ö taekwondo teed, ei oskaks ma nii hästi võõrkeeli, poleks saanud kontakte ettevõtluse alustamiseks. Ja kodus ei hõlvaks minu treeningvarustus poolt garderoobi. Taekwondo ei arenda ainult füüsilist poolt, väga võimsa arengu saab ka vaimne tervis. Vaimne tasakaal on edu puhul väga olulisel kohal.

Mis on selle spordiala eripära?

Põhirõhk on pandud jalgade tööle. 80% kontaktist vastasega sooritatakse jalgadega, sellest veel omakorda 50% või rohkem on suunatud löögid pea piirkonda. Ala on ka väga akrobaatiline. Väga paljud võitlustehnikad sooritatakse hüppe ja keeru pealt. See annab rohkem punkte ja näitab sportlase kehalisi võimeid. 360kraadine löök kahe meetri kõrgusele ja sihtmärgi tabamisega on alustajatele alati korralik katsumus.

Võitluskunstid on sadu aastaid vanad ning püsivad oma vanades ja iidsetes raamides. Taekwondo’d on väga palju uuendatud ja arendatud ja arendatakse veelgi. Kaitsmed (kiivrid, kehakaitsmed, jalakaitsmed jne), mida võistlustel kasutatakse, on elektroonilised. Piisavalt tugeva ja täpse löögi sooritamisel kalkuleerib arvuti löögi jõu ja annab punktid. Erapooletud arvutid vahetavad välja kohtunike otsused. Loeb puhas sooritus, mille fikseerivad arvutid. Kõik on aus.

Mis teile treeneri töös meeldib?

Treeneri töös meeldib mulle kõik. Hea on pakkuda inimestele seda, mis mõjub neile hästi ja mida nad armastavad. Olulisel kohal on ka loomingulisus. Hea on vaadata neid suuri positiivseid muutusi, mille oleme oma treeningutega saavutanud. Eesmärkide täitmine teeb mind rõõmsaks.

Teil on Kundas oma spordiklubi ja oma kasvandikud. Ometi on teil veel muid tegevusi.

Tõsisemalt hakkasin treenerina tööle Kundas 2012. a sügisel, kui otsustasin avada spordiklubi. Varem olin abitreener Rakveres oma esimeses taekwondo klubis, treenisin kõrgkooli kõrvalt ka väikest gruppi Kiviõlis.

Tegelen veel ettevõtluse ja palgatööga. Olen palju vaba aega pühendanud just ettevõtlusele. Hiljuti käisime sellega seoses Hiinas ärikontakte loomas. Lõime käed ja saime sõlmitud esialgsed lepingud – kõik õnnestus väga hästi. Hea aluse olen saanud Lääne-Viru rakenduskõrgkoolist, kus olen õppinud kaubandusökonoomika erialal. Kahjuks ei ole veel jõudnud seda kooli lõpetada.

Millises valdkonnas teie ettevõte tegutseb?

Impordi ja reklaamiteenuste müügi valdkonnas. Toome maale kõikvõimalikke reklaam- ja trükimaterjale, müüme trükiteenuseid ja alates 2015. a pakub meie ettevõte ka professionaalset graafilise disaini teenust. Eelmine aasta polnud üldse paha ja tänavunegi tõotab hea tulla.

Ja mis on teie palgatöö?

Palgatöölisena keeran mõne korra kuus kiirabiauto rooli. Mulle meeldib see töö. Tihti saan tunda ka adrenaliini, kui peab ikka võimalikult kiiresti punktist A punkti B jõudma. Ma olen alati armastanud autoga sõitmist. Sageli panen oma autopaagi täis ja lihtsalt sõidan ja naudin.  Üldiselt olen ma väga õnnelik selle üle, mida ma teen. Ja loodan, et üha rohkem inimesi leiab just selle, millega neile meeldib tegeleda. Inimesed on siis õnnelikumad.

Kas olete rahul eluga Kundas?

Ma ei ole mõelnud elukoha muutmise peale, pigem olen oma sõpru ja tuttavaid siia kutsunud. Kusjuures mõned on ka tulnud. Siin on äge elada, kõik eluks vajalik on olemas ja rohkemgi veel. Kiire ja aktiivse elutempo juures on hea nautida seda rahulikkust enda ümber. Suvel on eriti äge, siin on ju rand.

Millega te veel tegelete?

Suvel meeldib mulle mootorrattaga sõita. Palju aega veedan ka oma teise poolega – Viktoriaga teeme palju asju koos. Tema on samuti kaasatud spordiklubi tegevusse ja toetab suuresti minu teisi ettevõtmisi. Viktoriaski on nüüd väike taekwondo-pisik sees.

Kas tulevikuplaanide seas on ka pere loomine?

Pere loomine on oluline. Peab ju ka Team Yongile kellegi kunagi vastu võistlema panema. Äkki Team Levtšenko ...

MARKO LEVTŠENKO

  • 1989 – sündinud Rakveres
  • 2009 lõpetas Rakvere eragümnaasiumi
  • alates 2002. a tegeleb taekwondo’ga
  • alates 2010 õpib Lääne-Viru rakenduskõrgkoolis kaubandus­ökonoomika erialal
  • alates 2012 Karell Kiirabi autojuht
  • 2012 asutas spordiklubi Team Yong
  • 2013 asutas OÜ Activa Invest
Tagasi üles