KaRakTer ja Tiit Alte vaimustasid Balti Rampi

FOTO: Erakogu

Tiit Alte lavastatud Samuel Becketti lühinäidendites kiideti nii näitlejatöid kui ka lavakujundust.

Rakvere harrastusteater KaRakTer ja trupi juhendaja Tiit Alte osalesid 15.–17. septembrini Jūrmalas Balti riikide harrastusteatrite festivalil Balti Ramp.

Festival Balti Ramp, kus kohtuvad kolme riigi teatrikultuurid, toimus viiendat korda. Uudse koostöövormina oli tänavu võetud kasutusele lavastajate vahetus Balti riikide harrastusteatrite vahel.

Eestit esindasid vahetusprogrammis teatri KaRakTer juhendaja Tiit Alte ja Tartu üliõpilasteatri juht Kalev Kudu. Külalislavastajatega said töötada KaRakTer ja Salme vallateater.

KaRakTeri juhendaja Tiit Alte tõi Leedu Anykščiai kultuurimaja teatriga festivaliks lavale Samuel Becketti lühinäidendid “Fragment teatrile I”, “Tulevad ja lähevad” ning “Öö ja unenäod”.

See oli kindlasti meie näitlejatele uus ja võimas kogemus teistmoodi teatrit teha.

“Lavastus võeti vastu väga soojalt, öeldi ainult häid sõnu. Hollandi, Läti ja Leedu eksperdid olid lavastusest vaimustuses,” rääkis Tiit Alte. Esile tõsteti lavastuse stiilipuhtust ja väga häid näitlejatöid ning kiideti ka mõjuvat ja hästi kaasa mänginud lavakujundust.

“Eesti lavastajate kohta öeldi, et nad kaevavad sügavalt ja leiavad ka,” sõnas Alte.

Töö Leedu näitetrupiga oli Tiit Alte sõnul huvitav. “Neil oli võõra lavastaja vastu väga suur usaldus ning nad haarasid kõike lennult. Näitlejad olid vastuvõtlikud ja kohusetundlikud,” kiitis lavastaja truppi.

Rakvere trupp KaRakTer mängis festivalil Adomas Stančikase lugu “Mida talle öelda ehk Tigu”, mille lavastas koostööprojekti raames Nerijus Gedminas Leedust.

“Lavastus pälvis suurt kiitust eriti näitlejate töö poolest,” ütles Tiit Alte.

KaRakTeri juhendaja sõnul oli Adomas Stančikase lavastus küllaltki omapärane ja sümbolistlik.

FOTO: Marianne Loorents

Tiit Alte.

“See oli kindlasti meie näitlejatele uus ja võimas kogemus teistmoodi teatrit teha. Kahjuks ei olnud lavastuse arutelul kohal lavastajat, kes oleks saanud oma nägemust selgitada, sest mängiti ju eesti keeles, millest vaatajad aru ei saanud,” kõneles Alte.

Kolmepäevase festivali lõpetanud ümarlauas arutati harrastusteatrite koostöö ja tuleviku üle.

Eesti, Läti ja Leedu harrastusteatrite vaheline koostöö taaselustati aastal 2007. Otsustati aktiveerida ühistegevusi – korraldada konverentse, kohtumisi, koolituslaagreid – ja alustati taas Balti riikide harrastusteatrite festivaliga Balti Ramp.

Festivali Balti Ramp korraldatakse kordamööda igalt teisel aastal Leedus, Lätis ja Eestis. Esimest korda peeti see 2009. aastal Leedus Brištonases, Eestis aastal 2010 Palamusel ja aastal 2015 Kuressaares.

Tagasi üles