Euroopa Komisjoni transpordivolinik näpistas päeva Eestile

FOTO: Marianne Loorents

Euroopa Komisjoni transpordivolinik Violeta Bulc.

Laupäeva lõunal Rakvere kesklinnas korraldatud rahvustoitude päeva Kamalammas melus ei pannud keegi tähele lihtsas riietuses naist, kes maitses Rakvere linnapea Mihkel Juhkami pakutud suppi ja istus lihtsate inimestega söögilauda tanguvorsti proovima.

Euroopa Komisjoni ülihõivatud transpordivolinik Violeta Bulc otsustas pärast tööülesannete täitmist jääda veel päevaks Eestisse. “Olin Eestis transpordiministrite mitteametlikul kohtumisel, kus arutati lennuühenduse parandamise olulist küsimust,” rääkis Bulc. “Pärast kohtumist ja konverentsi otsustasin jääda veel päevaks sellele ilusale maale, et avastada Eesti kaunist loodust.”

Kõrge euroametnik külastas Lahemaa rahvusparki, kus Oandu matkarajal oli talle giidiks endine keskkonnaminister Marko Pomerants. “See oli muljetavaldav retk läbi ürgmetsade eelajaloolisel Seljaku teel,” jagas Bulc muljeid ja kiitis Pomerantsi, kes igati kenasti oli tutvustanud loodust ja selle kaitset.

“Eestit tuleb tõepoolest kiita,” jätkas Bulc. “Ta on inimestele andnud võimaluse nautida metsikut loodust niivõrd asustatud paikade lähedal.”

Kui Eestis on juba ühel pisikesel maaalal nii palju pakkuda, siis olen ma veendunud, et tulen siia peagi tagasi.

Bussituur viis Bulci ja tema meeskonna veel Viitnale, Käsmu kaptenite külla ja Hara sadamasse.

“Kõik maalilised paigad, millesarnaseid maailmas eriti ei leidugi,” teadis oma töö tõttu paljudes maades käinud Bulc.

Eestile näpistatud päev lõppes Viinistu kunstimuuseumis, mida tutvustas ulatusliku kunstikogu omanik Jaan Manitski. “Nägime vaimustavat väljapanekut sadade Eesti kunstnike töödest otse mere kaldal,” sõnas Bulc ja lisas: “Kui Eestis on juba ühel pisikesel maaalal nii palju pakkuda, siis olen ma veendunud, et tulen siia peagi tagasi.”

Küsimusele, kuidas on Eesti saanud hakkama oma eesistujarolliga, vastas Bulc, et väga hästi. “Eriti kui arvestada, et nii Euroopas kui ka maailmas on käes väga keerulised ajad. Olete teinud õige otsuse ja keskendunud oma tugevusele – digimaailmale –, ja see innustab kõiki Euroopa riike virguma ja asuma tegelema selle sajandi vajaduste ja võimalustega.” Bulc tunnistas, et isegi tema valdkond, transpordisektor, suunab oma tähelepanu digitaalsetele lahendustele.

Eesti eesistumise hea näitena tõi ta digitippkohtumise korraldamise. “Euroopa tippjuhid saabuvad Tallinna teemade üle nõu pidama. Olen veendunud, et nad olid Eesti tehnoloogilise tipptaseme ja puhta looduse haruldasest kooslusest sama rabatud kui mina.”

Suurepärase organiseerimistöö hea näitena nimetas Bulc energeetika- ja transpordiministrite mitteametlikku kohtumist Tallinnas. “Edaspidi tulebki meil aina rohkem mõelda seotusele, põimida omavahel energeetika, transport ja digimaailm, sest tarbija ja äri omavahelises suhtluses on need kolm ju nagunii koos,” selgitas Bulc. “Eesti aitab siin liikmesriikide püüdlustele tublisti kaasa, iseäranis oma laialdase kogemusega digimaailmas.”

Tagasi üles