Viru murre andis hea saagi

Inna Grünfeldt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ansambel Eideratas esitas Moe piiritusemuuseumi kogunenud murdekogujatele ja keelehuvilistele vanu laulumänge.
Ansambel Eideratas esitas Moe piiritusemuuseumi kogunenud murdekogujatele ja keelehuvilistele vanu laulumänge. Foto: Vahur Saaremets

Viru murde uurimisele ja säilitamisele pühendatud võistlus, mille korraldas Viru instituut, võis ehk esimesel hetkel panna kahtlema, kas kirjakeelsest Põhja-Eestist on veel midagi koguda. Oli küll.

Võistlus Viru murde kogumiseks kandis head vilja. Kümme tööd, kus nii sõnu, lugusid kui ka toiduretsepte, andis tõhusat täiendust sõnavaramusse. Võitsid kõik.

Keelehuvilisi kutsuti üles esitama sõnu, lugusid ja ütlusi, aga mitte ainult.  Et materjalil oleks teaduslik väärtus, tuli esitada andmed keelejuhi kohta, kirjeldada, mis tähenduses või olukorras sõna kasutati. Reeglid seadsid ühelt poolt selged raamid, teisalt andsid kogujaile vabaduse olla lakooniline või põhjalik, läheneda uurimuslikumalt või jutustada lugu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles