Too kapist välja: noortelt oodatakse pöörast ja julget kreisimoodi

FOTO: Meelis Meilbaum

Kunstiharidusega Rakvere kultuurikeskuse direktori Krõõt Nõmmela-Mehide idee on teha Rakveres noorte sõu.

Lääne-Virumaa noortel on erakordne võimalus oma kõige hullumeelsemad ideed moelavale tuua. Et märtsis Rakvere gümnaasiumi aatriumis demonstreerida ägedaid ja vahvaid kollektsioone, on praegu viimane aeg olla inspiratsioonile valla. Lubatud on kõik: pöörane, kallis, meeletu, odav, lahe ja muidugi hullumeelne.

Kunstihariduse ja -hingega Rakvere kultuurikeskuse direktoril Krõõt Nõmmela-Mehidel sündis vahva idee. Ta võttis kampa ka Rakvere eragümnaasiumi disainiõppesuuna erialaainete õpetaja Gitta Nõgu. Tundus, et Rakvere on nõnda kreisi linn, et siin võiks toimuda üks raamist väljas üritus ka noortele. Mõeldud-tehtud. Märtsiks on plaanitud noortesõu, kus kõik hullumeelsed saavad oma loomingu lavale tuua.

Enne veel, kui loominguline virvarr sünnib, tuleb aga leida loodavale kandev idee. Kuidas küll? Vaba laskumine pole üldse keeruline, ütles idee üks vedaja Gitta Nõgu inspiratsiooni otsimise ja leidmise kohta. “Tuleb anda võimalus,” lausus ta. Et noortes on lennukust, tunnetas ta mõni aeg tagasi, kui tema koolis rääkis tänapäevasest kunstist Sigrit Lõhmus. Noortele lasti helisid, mida on tekitanud erinevate materjalide sünergia. “Õpilased joonistasid samal ajal. Joonistuselt nägi, kus olid tugevad helid ja mis emotsioone need noortele tekitasid,” rääkis Nõgu.

Idee teine autor Krõõt Nõmmela-Mehide soovitas noortele ägedate asjade sünniks lapata raamatuid, käia näitustel. “Mul endal toimib see, kui võtta mingi materjal kätte, olgu see siis traat, kangas, puutükk või karv – küsimus on selles, mida ma tahaksin sellest materjalist teha. Hakkadki seda vaikselt väänama, katsuma, ja see paneb mõtte tööle. Vaatad, mis üks või teine materjal teeb,” soovitas Nõmmela-Mehide.

Mõlemad soovitasid mõtte tiivustamiseks ka sodida. Palju, et end raamist välja ajada. “Mida üldse ei hinnata, aga mida on ka vaja – aega mõtlemiseks,” ütles Nõmmela-Mehide.

FOTO: Maria Izabella Lehtsaar

Inspiratsioon on kõikjal. Lennukuse tarvis tasub piiluda Rakvere eragümnaasiumi vilistlase Maria Izabella Lehtsaare 2017. aasta disaini suuna lõputöid.

Õppejõuna töötanud naine lisas, et kui ta peaks noortele midagi õpetama, siis ütleks ta, et ole julge ja usu endasse. “Noored tahavad olla üksteise moodi, nad ei julge eristuda. Suur asi on ka see, et sa julged oma loomingus välja tulla ja uut proovida. Noored peaksid kreisi ära proovima, et jõuda sinna, kuhu soovivad,” rääkis ta.

Ägedaid asju, mis inspiratsioonist laetud, on plaan ette näidata märtsis Rakvere gümnaasiumi aatriumis, huvitavas ruumis, mis toimuvale põnevust lisab. “See on sõu, mitte moesõu. Alati mõeldakse, et kui on moesõu, siis tuleb näidata korrektseid ilusaid riideid. See võib ära ehmatada. Kutsume üles näitama huvitavaid ideid, tehniliselt ei pea need asjad olema isegi kantavad riided, vaid neid asju võib punuda kilekottidest või teha metallitükke ühendades,” arutles Nõmmela-Mehide.

Nõgu sütitas edasi, ta tõi näiteks keraamika, mis ei pea kindlasti olema tavapäraselt laual, vaid hoopis peas, rinnas või kus tahes. “Seda saab ka teistmoodi näidata,” märkis ta.

Kahe kuu pärast toimuvaks vaatemänguks käib juba mõnel pool töö.

Rakvere gümnaasium on plaaninud oma moesõu ja nende parimad seavad end ka kreisimoelavale. Ka Gitta Nõgu õpilased, keda ta püüab ette antud maailmast välja tirida, on hakanud koolitööna mõtteid loomingusse valama. Disainiõppesuuna juhi suur soov on, et noored ei mõtleks vaid riietuse peale, vaid julgeksid mõelda ja näidata ka ebatraditsioonilisi ehteid.

“Isegi pigem aksessuaare, mida nad paneksid kokku huvitavateks osadeks,” tõi Nõgu näite. Õpetaja teab, et noortel on suur soov oma ideid avalikult näidata. Tema meelest on tulev sõu parim koht, kus seda teha.

Tõsi. Ka Nõmmela-Mehide märkis, et tegemist võiks olla loominguliste asjadega, mida

FOTO: Maria Izabella Lehtsaar

Inspiratsioon on kõikjal. Lennukuse tarvis tasub piiluda Rakvere eragümnaasiumi vilistlase Maria Izabella Lehtsaare 2017. aasta disaini suuna lõputöid.

saaks inimesele peale panna ja see saaks neid kanda. Nõgule omakorda meeldib mõte, et kui kõik need mõtted sünniks koostöös, oleks asjal hoopis teine jume.

Õpetaja rääkis, et tal on suur soov, et tema õpilased saaksid osa sellest, mida teevad nende eakaaslased mujal koolides. Et ideid toodaks ühistööna kõikjalt maailmast. “Õpilastele meeldib see mõte, et neil on võimalus teistele näidata, mida nad oskavad ja teevad,” lisas Nõgu.

Ta ütles veel, et soovib, et andekad noored leiaksid üles omasugused loomingulised hinged. “Tahaksime põimida kokku tegijad muusika, moe, liikumise ja näitekunsti alalt. Miks mitte ka need, kes loovad puidust, keraamikast. Tahaksime loomingulised noored omavahel kokku viia ja koos tegutsema panna. Et tekiks süntees,” rääkis Nõmmela-Mehide. Idee loojad ütlesid kui ühest suust, et mis siis, et ürituse toimumiskoht on Rakvere. Teretulnud on kõik maakonna noored.

Nõmmela-Mehide sõnutsi saavad kõik noored, kellel on kollektsioon, ka poodiumile.

“Kollektsioonis peab olema vähemalt kolm inimese peal kantavat asja. Seda ei pea tegema üksinda, vaid grupi peale,” soovitas ta.

Üritus, nagu ka sõul osalemine, on avatud kõigile soovijatele, kes seda võimsat vaatemängu näha soovivad.

Noored, kes soovivad kollektsioonidega osaleda, võiks esimeses järjekorras pöörduda oma kooli huvijuhi või kunstiõpetaja poole, kes edastab soovi Rakvere kultuurikeskusele.

Tagasi üles