Skip to footer
Saada vihje

Lasteraamatute võlupildid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lääne-Virumaa keskraamatukogu arendusspetsialist Tiina Kriisa.

Rakvere teatri väikeses majas poevad raamatukaante vahelt välja Jussike ja tema seitse sõpra, Lumivalgeke ning paljud teised toredad tegelased.

Lasteraamatute illustratsioonide näituseks, kus näha enam kui neljakümne illustratsioonimeistri tööd, andis inspiratsiooni lastelavastus “Päästame ema”.

Vanu eesti kunstnike illustreeritud teoseid ja moodsat raamatukujundust valisid näitusele Lääne-Virumaa keskraamatukogu töötajad, Rakvere teatri peakunstnik Eveli Varik lisas omalt poolt aastate jooksul mitmest maailma nurgast kaasa toodud raamatud.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu arendusspetsialist Tiina Kriisa ütles, et kuna ilusa mõiste on subjektiivne, kuuluvad valikusse mitme põlvkonna lugejate ja raamatukogu rahva enda lemmikud. “Igaühe süda lööb põksuma sootuks erinevate illustratsioonide peale. See sõltub põlvkonnast, mälestustest, kogemustest, teadmistest ja paljudest muudest teguritest,” sõnas Kriisa.

Ta rääkis, et näevad raamatukogus sageli, kuidas kunstnike ja täiskasvanud asjatundjate kauneimateks tituleeritud teosed ei pruugi olla sugugi needsamad, mis laste silmad särama panevad, samuti ei pruugi aastakümneid tagasi tehtud raamatuillustratsioonid kõnetada tänapäeva last. Aga teinekord on asi hoopis vastupidi.

Raamatukogu fondil põhinev valik hõlmab illustratsioone 1940. aastatest tänapäevani. Kahe viimase aasta raamatuid näitusel ei ole, neid saab vaadata meie keskraamatukogu lasteosakonnas, sest praegu on käsil Nukitsa konkurss, kus valitakse kahe aasta kaunimad lasteraamatud.

Tiina Kriisa sõnul on varasemad illustratsioonid hästi realistlikud ja detailsed, nõukogude perioodil olid aga pildid kantud ideoloogiast ning neil kujutatud lapsed eriti hakkajad ja tublid. “Sajandi teisel poolel hakkas illustratsioon minema loominguliseks – tulid Siima Škop, Edgar Valter. Asjatundjate hinnangul toimus 1980. ja 1990. aastatel seisak, nüüdisaegsed eesti lasteraamatud on aga lausa vapustavalt ilusad,” rääkis ta.

Eveli Varik ütles, et on alati raamatuid kogunud, kunstiõpingute käigus muutus talle aga eriti südamelähedaseks raamatuillustratsioon. Sellest ajast peale ostab ta nii Eestist kui ka reisidelt maailma eri nurkadesse alati raamatuid, mille illustratsioonid teda paeluvad. Eveli Variku erilised lemmikud on Alice’id ehk Lewis Carrolli teosele “Alice Imedemaal” loodud pildid.

Näitusele on Varik toonud raamatuid, mis pärit Venemaalt, Suurbritanniast, Hollandist ja mitmelt poolt mujalt. “Olen ostnud raamatuid oma maitse järgi, aga näitust tehes selgus, et need kõik on kujundanud maailmakuulsad raamatukujundajad,” märkis Varik. “Mingi puhtus ja realistlikkus kõnetab mind,” nimetas ta.

“Väljapanekul on hästi näha raamatukunsti muutumine läbi aja. Rõõm on tõdeda, et läbi aegade on eesti lasteraamat püsinud kaunis, elav ja mitmenäoline,” lisas Tiina Kriisa.

Lasteraamatute võlupildid.
Kommentaarid
Tagasi üles