/nginx/o/2024/11/07/16471228t1h5097.jpg)
Auri Toomik, kellel on korter Rakveres aadressil Võimla 3 asuvas majas, kaalub, kas küsida linnavalitsuselt hüvitist, kuivõrd uute asjaolude valguses on selgunud, et tema kinnisvara kaotas muusikamaja juurdeehitise tõttu väärtust. Seda mõtet mõlgutab ka korteriühistu esimees Zarah Davõdov, kuid praegu ta veel ei tea, kas taotluse peaks esitama ühistu või iga kahju kannatav korteriomanik eraldi.
Pärast seda, kui Virumaa Teataja kirjutas, et Ukuaru muusikamaja juurdeehitise tõttu väheneb naabermaja Võimla 3 osas korterites insolatsioon ehk siseruumidesse otseselt paistev päikesevalgus alla lubatud normi ja Rakvere linn on rikkunud head haldustava, jättes sellest tõsiasjast naabermaja elanikud teavitamata, otsustas elamu ühe korteri omanik Auri Toomik linnavalitsusega olukorda arutama hakata.
"Istusin maha ja kohe tükk aega mõtlesin, mida ma nüüd edasi teen," rääkis Toomik. "Selge, et minu korteri väärtus on langenud. Ma poleks seda 2021. aastal kindlasti ostnud, kui teadnuks, et juurdeehitis tekitab sellise probleemi. Nagu ma nüüd aru saan, oli mul täielik õigus insolatsiooni vähenemist alla lubatud normi teada ja linn pidanuks omal ajal sellest majaelanikke teavitama."
Uisapäisa Toomik siiski tegutseda ei taha. "Mul kõhutunne ütleb, et linn vabatahtlikult käsi üles ei tõsta. Minu arvates oleks loogiline, et linn tuleb mulle ise kompensatsiooni pakkuma, aga siiamaani pole mingit reaktsiooni olnud," kõneles ta. "Meil on õigus õiglasele kompensatsioonile, aga kui näiteks kohtusse minna, siis tuleb sellest kindlasti pikk protsess. Mina väikse inimesena ei haldaks seda teemat ja peaks palkama advokaadi. Sellega on aga omad riskid – lõpuks võib juhtuda, et tuleb veel peale maksta."
Toomik lubas, et kompensatsioonisooviga ta linna poole siiski pöördub. "Eks siis vastusest selgub, kuidas edasi," lausus ta.
Maja Võimla 3 korteriühistu esimees Zarah Davõdov ütles, et ka tema jaoks on pärast Virumaa Teatajas artikli ilmumist toimunud kogu loos ootamatu pööre, aga kuna asi on väga värske, pole ta edasistele sammudele mõelda jõudnud. "Maja elanikud on asja omavahel arutanud, aga ühistu koosolekut pole veel toimunud," rääkis ta. "Abilinnapea Kert Karus lubas meie maja ümbrusesse korralikku haljastust ja uut jäätmemaja. Need on üsna loomulikud tegevused, kuivõrd maja ühes küljes on ehituse tõttu nagunii uut haljastust vaja ja ka prügikonteinerite asukohta peame paratamatult muutma, sest uus naaberrajatis sulgeb ühe ligipääsutee. Võimalikku taluvushüvitist, või kuidas me seda asja iganes nimetame, pole me majaelanikega aga ühiselt veel arutanud, nagu öeldud. Ma hetkel isegi ei tea, kas seda peaksid küsima kannatavate korterite omanikud igaüks eraldi või ühistu."
Elamu nelja või isegi kuue korteri elanikud kannatavad pärast muusikamaja juurdeehitise valmimist seetõttu, et uus ehitis hakkab varjama akendesse paistvat päikesevalgust ja sellega kaasneb ka korterite turuväärtuse langemine. Kuigi hea haldustava põhjal pidanuks Rakvere linn muusikamaja arendamise varasemates etappides insolatsiooni vähenemisest Võimla 3 elanikke informeerima, seda ei tehtud ja sealsed elanikud andsid muusikamaja ehitusprojektile heauskselt kooskõlastuse, saamata aru tekkivast probleemist.
Rakvere linnavolikogu istungil Võimla 3 puudutava probleemi kohta arupärimise esitanud Eino Vaher ütles, et temal on olukorrale kolm lahendust, millest ükski pole hea, ja pealekauba on kaks neist mõeldud irooniana.
"Ega ju lahendust pole. Võibolla peaks tõesti korteriomanikele kompensatsiooniks raha maksma," pakkus ta esiteks. "Keegi peaks vastutuse võtma, aga paraku pole see meil kombeks, eriti kui viga on tehtud mitu aastat tagasi. Variant kaks: lammutame juurdeehitise maha – no see ei ole ju ka reaalne. Variant kolm: kuulutame Triin Vareku eluaegseks linnapeaks, siis on vähemalt keegi, kes vanemate jamade eest ka vastutab. Tema vastus arupärimisele oli lihtsalt üks ümmarguse jutu ajamine. Meil paraku ongi selline vastamiskultuur, et küsimused ei huvita, ette vuristatakse jutt, mis parasjagu kasulik."