Ausambamäel mälestati vabadussõjas võidelnuid

Kaitseliidu Viru maleva liikmed mälestushetkel.

FOTO: Tarmo Matti

Täna ennelõunal kell 10.30 mälestati Eestis vabadussõjas võidelnuid, sest 91 aastat tagasi vaikisid relvad vabadussõjas.

Sel puhul kutsuti kõiki üles mälestusmärkide juures kirikukellade helina saatel küünlad süütama ja lilli asetama.

Rakvere ausambamäel asetasid Viru maleva staabi liikmed kimbud ja pärjad, süüdati küünlad ning tehti minutiline mälestusseisak.

Viru maleva väljaõppeülema ütlusel viibisid kohal ka Rakvere linnapea Andres Jaadla ning mõned linnavalitsuse töötajad. "Kurb küll, et ajalugu läheb korda mõnedele üksikutele inimestele, aga mul on hea meel, et saan olla üks neist vähestest," rääkis Viru maleva väljaõppeülem malevapealiku ülesannetes leitnant Erik Sild.

Eesti vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva 91. aastapäeva tähistamine toimus ka Tapa linna vanal kalmistul Hans Koiva ja kolme tundmatu sõduri kalmul. Lisaks asetati lilled ja pärjad koos Kirde Kaitseringkonna kaplani poolt juhitud jumalateenistusega Hans Koiva kalmule ja Tapa linna uuel kalmistul Imastu vabadussõja veteranide kodu rahulale.

Vabadussõja lõppu on tähistatud ajast aega - varasematel aastakümnetel isegi paraadidega.

Vabadussõda algas 28. novembril 1918 ning Eesti iseseisvuse eest võideldi 402 päeva. Relvad vaikisid 3. jaanuaril 1920 kell 10.30 ning sõda lõppes 2. veebruaril Tartu rahulepingu sõlmimisega. Eesti kaotas sõjas 6275 inimest, neist 3588 otseses lahingutegevuses.

Tagasi üles