Lääne-Virumaal peatatakse räimekvoodi ammendumise tõttu räimepüük ja kastmõrra kasutamine

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Copy
Lääne-Virumaa tänavune räimekvoot on ammendunud.
Lääne-Virumaa tänavune räimekvoot on ammendunud. Foto: Mailiis Ollino

Regionaalminister Piret Hartman allkirjastas käskkirja, mille kohaselt peatatakse 22. maist Lääne-Viru maakonnas kaluri kalapüügiloa alusel räimepüük Läänemerel. Käskkirjaga peatatakse samas maakonnas ka kalapüük kastmõrdadega.

Valitsuse määruse kohaselt on Läänemeres 2024. aastal püüda lubatud räimekogus 765,09 tonni. Sellest 465,09 tonni täitumisel võib räime püüda individuaalselt veel Harjumaal 40, Hiiumaal 15, Saaremaal 20, Läänemaal 85, Lääne-Virumaal 10 ning Ida-Virumaal 130 tonni. Tänaseks on maakondade ühiskvoot välja püütud ning ammendunud on ka Lääne-Viru maakonna individuaalne räime püügikvoot, mistõttu tuleb püük selles maakonnas sulgeda.

Räimepüügil kaluri kalapüügiloa alusel on peamine vahend kastmõrd, millega püütakse 95–98 protsenti räimesaagist. Kui räime massilise rände ajal püütakse kastmõrraga jätkuvalt kala, ei ole räimepüük tegelikult lõpetatud, sest ei ole võimalik vältida olukorda, et räim ei satuks suures koguses püünistesse. Kastmõrda sattunud räime ei ole võimalik elujõulisena vabastada, sest teiste kalade ja kastmõrra võrgulina vastu hõõrudes saab räim vigastusi, kaotades suure osa oma soomuskattest, mille tagajärjel kaotab räim eluvõime. Seega tuleb lõpetada sealsel alal ka kalapüük kastmõrdadega, kuna kastmõrraga püüdes pole võimalik vältida räime suures koguses püünistesse sattumist.

Märksõnad

Tagasi üles