P, 10.12.2023

Üle kolme aasta tehtud uus jahiseadus sai valitsuse heakskiidu

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaht algab. Foto on sümboolne.
Jaht algab. Foto on sümboolne. Foto: Meelis Meilbaum

Valitsus kiitis detsembri lõpus heaks uue, tervikliku jahiseaduse eelnõu, mis loob eeldused tihedaks koostööks maaomanike ja jahimeeste vahel.

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on seadust viimased poolteist aastat tehtud punkt punkti haaval läbi arutades ning kompromissi otsides koos maaomanike ja jahimeeste esindajatega.

Uue seaduse järgi peab jahiloomade kaitse ja arvukus olema tagatud selliselt, et säiliks nende soodne seisund, elupaikade ja liikidevaheline looduslik tasakaal.

Uues seaduses loobuti jahipiirkondade täielikust ümberkorraldamisest, kuna see oleks toonud pikaks ajaks kaasa suure segaduse ja sel perioodil tõenäoliselt ka suuremad ulukite tekitatud kahjustused.

Praegused jahipiirkonnad ja nende senised kasutajad säilivad. Suurulukitele võib jahti korraldada jahipiirkonnas, mille pindala peab olema vähemalt 5000 hektarit.

Väikeulukite tekitatava kahju ennetamiseks on uue seaduse järgi maaomanikul õigus korraldada oma maal väikeulukijahti kinnistu suurusest sõltumata.

Maaomanikel tekib edaspidi võimalus kaasa rääkida jahipiirkonna kasutaja valimisel või võimalus algatada senise jahipiirkonna kasutaja väljavahetamine.

Kui maaomanikul ja jahipiirkonna kasutajal ei õnnestu sõlmida kokkulepet uluksõraliste tekitatud kahju hüvitamiseks, näeb seadus ette mehhanismi kahjude osaliseks hüvitamiseks maaomanikele.

Sellisel juhul tekib maaomanikul nõudeõigus vaid juhul, kui ta on jahipiirkonna kasutajat eelnevalt teavitanud võimalikest kahjustuskohtadest ning lubanud oma maal jahti korraldada.

Selline kahju osaline kompenseerimine peaks tulevikus olema siiski pigem erandlik, kuivõrd uus jahiseadus suunab maaomanikku ning jahipiirkonna kasutajat omavahel lepingut sõlmima.

Üldjuhul lepitakse lepingutes kokku jahilooma tekitatud kahju hüvitamise detailid.

Muudetakse ka keskkonnatasude seadust, kuna jahipiirkonna kasutus­õiguse tasu asendatakse jahimehe aastamaksuga.

Selle suurus on vahemikus 10-20 eurot aastas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles