Tõelise lennukunsti ajalugu  

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Esimeste selgroogsete seas taeva vallutanud pterodaktülosel pole tänapäevaste lindudega mingit pistmist. Tiibade siruulatus 10 meetrit. Elas 200 miljoni aasta eest.

FOTO: Matthew Martyniuk

Maa vanuseks hinnatakse 4,5 miljardit aastat. Esimesed bakterid hakkasid sigima ehk 3,8 miljardi aasta eest. Selgroogsete tekkimiseni oli veel oi-oi kui palju aega. Huvitav on aga see, et esimesed, kes neist taevasse kippusid, polnud sugugi otsesed lindude eellased.

Kui nüüd eriti toorelt väljenduda, oleme kõik alguse saanud veest. Vesi on mõnus keskkond, mis hoiab ühtlast temperatuuri, ning seal on elu tekkimise võimalused tunduvalt tõenäolisemad kui maismaal, kus olud kiiresti muutuvad.

Selle teadmise juures ei tohi unustada, et evolutsioon kulgeb alati lihtsamatest eluvormidest keerukamate poole. Nii pole Tartu ülikooli linnuökoloogile Marko Mägile mingi küsimus, kas enne oli muna või kana. «Filosoofile on see kena mõtteharjutus, aga loodusteadusliku haridusega inimesele on selge, et enne pidi olema muna,» teatab ta. «Kalad, roomajad ja kahepaiksed on kõik natuke varasemad tegelased kui linnud. Ja just roomajaid peetaksegi lindude eellasteks.»

Tagasi üles