Haljala kodukohvikute päev läks väga rahvarohkelt

Laupäev läks Haljala jaoks ajalukku esimese kodukohvikute päevana: kuus kohvikut Haljalas ja üks Tatruse külas avasid oma uksed. 

Päikeseline ilm oli soodne kodukohvikute pidamiseks ning mitu seltskonda külastas suisa kõiki kohvikuid. Üks nendest oli Merje Vask, kes oli kohvikuretkele ettenägelikult ka koogikarbid kaasa võtnud, sest kõike head ei jaksa ju korraga süüa.

"Kodukohvikute üks hea pool on ka see, et inimesi justkui teame, aga nende koduaeda pole sattunud – käid küll tänavalt mööda, aga sisse ei satu. Aiad on olnud väga ilusad ja toidud väga maitsvad," kiitis Merje.

Ka Heli Napp võttis ette kõigi Haljala kohvikute külastamise, sest enamik kohvikupidajatest on ta sõbrad ning kuidas sa ikka jätad kellegi kohviku välja. "Kodukohvikute mõte on iseenesest väga armas, võiks isegi meil külas teha! See toob omakandi rahva kokku," ütles Napp, kes elab Loobu külas.

Kodukohvikute Haljalas avamise mõtte taga on Haljala rahvamaja juhataja Martti Samolberg. "Kui näed, et Haljala inimesed külastavad Rakvere kodukohvikuid ning käivad oma sõpradel seal ka abis, siis miks mitte ise teha!" märkis Samolberg, kes ideest ka valla lehes kirjutas ning potentsiaalsete kohvikupidajatega suhtles. Ettevõtmine õnnestus hästi, igal kohvikul oli oma käekiri ja oma nägu.

Veskijärve kodukohvikus olid kaks peret, Pirre ja Janek Eevald ning Epp ja Peeter Orgmets, ühendanud oma jõud ning panid menüüsse parimad palad endi retseptivaramust. Valikusse mahtusid nii suitsuforelli-kinoasalat, marineeritud suitsusilmud, maasuitsusink soolakurgiga kui vaarikasmuutikook ja spinati-maasikatort. 

Pirre ja Janek Eevald on enne Haljalas oma kodus kohviku avamist olnud kaks aastat olnud ka Rakveres Lille kodukohviku üks pool. "Tunne on sama – kõik on väga tore! Ja tramm on justkui kogu aeg ehk rahvast on palju," rõõmustas Janek Eevald.

Paar maja edasi kohvikut pidav Helgi Punane oli nõuks võtnud küpsetada kümme erinevat kooki, keeta seljankat ja valmistada kotlette, lisaks ka lihapirukaid ja muna-sibulapirukaid. Viimaseid tuli kohviku käigus suisa juurde teha, sest need kadusid nii ruttu letilt, et tuli koguni kaks korda poes lehttainast juurde toomas käia. Terve pere oli rakendatud tööle: kes lõikas kooke lahti, kes müüs, kes suhtles klientidega.

Koogi kõrvale oli nende juures võimalik suurelt teleriekraanilt jälgida Haljala rahvamaja teatritrupi lintivõetud tükke.

Peremees Margus Punasel lõi telefon kohvikupäeva lõpuks kokku 11800 käidud sammu, mida oli ta teinud värava ja kohvikulaudade vahel inimestega suheldes.

"See on väga tore ettevõtmine, ühendab rahvast," leidis Helgi, kelle õuele keha kinnitama tulid need, keda varem vaid nägupidi teadis. 

Nende Tahmaküla Torditelki ehk Punase Piruka Putkat ehtis ka silt sõnumiga, milles oma tõetera sees: "Söö kooki, palju tahad, kingad mahuvad ikka jalga."

Tagasi üles