Saada vihje

Kastanimunad käivad maailmameistrivõistlustel

Kastanimunad.
Kastanimunad. Foto: Mailiis Ollino, erakogu

Meie armastatud kastanipuu, mille viljad saavad tihtilugu loomakesteks või valuvaigistavaks rohuks, kannab õieti hariliku hobukastani nime.

Balkanilt pärineval kastanil on sorte umbes 15. Küllap on huvitav teada, et kes tahab kastanit oma aeda istutada – ja miks mitte, ta on tõeline iludus –, peaks kastanimunad sügisel umbes 8 cm sügavusele pistma, aga et hiired nende peale maiad on, soovitatakse kastanimunad enne mahapanekut mõneks minutiks diislikütusega immutatud lapi sisse keerata. Tõsi, puu on noorena aeglane sirguma ning seemnest kasvatades võib esimesi õisi näha ehk 15 aasta pärast.

Kastanimunamäng

Ühe Inglismaal armastatud vana mängu vältimatud vahendid on kastanimunad. Mäng olevat alguse saanud 1848. aastal Wighti saarel. Kamp mehi pidi ilma tõttu kalapüügi ära jätma. Nad korjasid hoopis kohaliku pubi lähistel taskud kastaneid täis ja mõtlesid välja mängu. Nüüd peetakse aastast 1965 iga aasta oktoobris Northamptonshire’is Ashtoni linnakeses selles maailmameistrivõistlusi. Põhimõtteliselt käib see mäng kahe võistleja vahel, kes püüavad nööri otsa riputatud kastaniga vastase oma tabada. Kes tahaks seda proovida, peaks internetist otsima Conkers Game’i: juhendeid ja videoid on küllalt.

Padjas ja taskus

Ajalugu räägib kastani kasulikkusest palju lugusid. Victoria-aegsed retseptid näiteks annavad tunnistust sellest, et kastanist tehti jahu. Seemned kooriti ja jahvatati ning kibeda maigu eemaldamiseks leotati neid vees. Juba ammu teati, et kastanitõmmis (pooleks lõigatud või peenestatud kastanimunad viinas või piirituses) ravib liigesevalu, põie- ja seedimisprobleeme, palavikku ja krampe.

Eesti vanarahvas on õpetanud, et kui jalg paistes, tuleb toppida kastanimune suka sisse ja hoida nii neid jala vastas. Ning kastanimunad viivat ka valu, kui seada need kahe riide vahele padjakeseks ja hoida seda öösel valutavatel kohtadel, päeval aga kanda neidsamu munakesi taskus.

Taskus võiks neid tegelikult alati leiduda, mitmel pool on usutud näiteks, et kolm ilusat läikivat kastanimuna taskus tagavad, et raha ei saa iial otsa.

Ka tenniseväljakul

Kastani puit, kahvatu ja kreemikas, on noorena vastupidav, hiljem mitte väga tugev, kippudes koolduma ja pragunema. Nikerdustöödeks kasutatakse seda aga meelsasti ja ka kastanipuust mööbel pole ebatavaline. Kirve- ja harjavarred, vaagnad ja mänguasjad – kastani puit võimaldab paljut. Ka tennise-, squash’i- ja sulgpallireketite käepidemed on tihti sellest voolitud.

Saja hobuse kastan

Sitsiilias, kaheksa kilomeetri kaugusel Etna vulkaanist, kasvab maailma jämedaima tüvega kastan, mille iga täpselt ei teata, kuid arvatakse, et see on 2000 ja 4000 aasta vahel. Esimese mõõtmise tulemus aastal 1780 andis puu ümbermõõduks 58 meetrit, nüüdseks on puu lõhenenud ja mõõta pole seega teda mõtet. Räägitakse, et selle tohutu puu all leidis kord pikse eest varju Aragóni kuninganna oma saja rüütliga.

Kiiev, kastanilinn

Ukraina pealinna on kutsutud ka kastanilinnaks. Kiievlased ütlevad, et kevadel, kui kastanid õitsevad, on nende linnas enim külastajaid. Räägitakse, et keiser Nikolai I külaskäigu eel Kiievisse aastal 1842 oli kuberner toonud Balkanilt linna tundmatuid puid, mis olid ilusad ja lõhnavad. Need istutati alleele, mida mööda keiser linna sisenes. Kuid tollele polnud need puud sugugi meeldinud. Öö otsa olla siis kastaneid juurtega välja tiritud ja nende asemele papleid istutatud. Linnaelanikud tassisid aga välja kistud puud hoopis oma õuedele.

Kommentaar

Kätlin Pärli, E-Antiigi müügijuht.
Kätlin Pärli, E-Antiigi müügijuht. Foto: Erakogu

Kätlin Pärli, E-Antiigi müügijuht

Lapsena korjasin vanaema aias kasvanud imearmsa kastanipuu vilju, et nendest toredaid kujukesi meisterdada.

Kastanis on aga ka midagi müstilist ja tervendavat. Kuuldavasti hoiab see tervena kesknärvisüsteemi, tervendab südant ja alandab vererõhku, piisab vaid sellest, kui kastanimuna taskus kanda ja see soovitatavalt välja vahetada paari aasta tagant, mil kastani energia on lahtunud. Kastanist saab valmistada ka tervislikke tinktuure, kasutades ära nii tema viljad, õied, lehed kui ka koore.

Mööbli valmistamisel on kastanipuit väga väärtuslik. Puiduks mõeldud kastanid raiutakse 50-aastaselt maha, kuna peale seda hakkab kastani puidu väärtus vähenema. Kastan kuulub samasse sugukonda tammega ja huvitav fakt on näiteks, et kastanist saab rohkem puitu kui samade mõõtmetega tammest.

Kommentaarid
Tagasi üles