Seiklushuvi tõi hiina noormehe Vao külla

Mihkel Mehiste jälgimas Hiina meeste osavust kokakunstis.

FOTO: Ilve Tobreluts

Hiina noormees Yang Fan tuli huvitavale mõttele otsida laiast ilmast temaga ühel ja samal päeval – 5. oktoobril 1990 – sündinud inimesi, luua nendega sidemeid, kohtuda ning uurida, millega nad täpselt tegelevad. Eesmärk on näidata kõigile elulugusid, mis on alguse saanud täpselt ühel ja samal päeval. Filmida neid inimesi, rääkida nende unistustest ja eesmärkidest.

Mongooliast õnnestus Yang Fanil leida kolm inimest, Venemaalt viis, Soomest, Islandilt, Leedust ja Eestist igaühest üks. Kokku on noormehel kavas külastada vähemalt 14 inimest.

Reisist ja kohtumistest valmib Hiina rahvustelevisioonile film, mille vaatajaskonna suurus on Eesti väiksust arvestades veidi hoomamatu. Varem oli noormehel soov jätkata õpinguid Amee­rika ühendriikides ning perekond kogus selleks raha. Siis aga tekkis idee Hiina filmimaailmas kaasa lüüa ning õpinguraha otsustati kasutada hoopis harukordse reisi kulude katteks. Varem on Yang Fan teinud dokumentaalfilmi 2200 km pikkusest rattareisist Tiibetisse, mis sai rahvusvahelise tunnustuse.

Käesoleval reisil on noormees koos saatjaskonnaga teel olnud juba neli kuud. Yang Fan ise sõidab suurema osa teest külgkorviga mootorrattaga, tema kaaskond autoga. Saatjate seas teeb reisi kaasa ka Yangi isa, kes aitab reisi ja kohtumised jäädvustada. Seltskonnal on kaasas väike akudel töötav helikopter, millega saab filmida reisi ja kohtumisi 200 m kõrguselt.

Venemaa läbimiseks kulus reisiseltskonnal kaks kuud. Venemaalt suunduti Soome, sealt lennukiga Islandile ja Soome tagasi ning siis laevaga Eestisse.

Eestis aitas noormehel kontakti saada Hiinas töötav ja hiinlannaga abielus olev eesti ajakirjanik Leslie Leino. Eestlane, kes on sündinud 5. oktoobril 1990, on Vao külas elav noormees Mihkel Mehiste. Mihkel Mehiste sõnul oli esialgne info sellisest kokkusaamisest üllatav ning tekitas umbusku. Kuid lähemal uurimisel selgus, et Yang Fan teebki filmi, ja ta oli nõus kohtuma temaga täpselt ühevanuse hiinlasega.

Yang Fan saabus koos oma kaaskonnaga Eestisse, esialgu käidi Tallinnas ja seejärel Jõhvis, kus on Mihkel Mehiste esivanemad. Seejärel tulid hiinlased kolmekesi Vao külla. Kõigepealt külastati Vao külas paiknevat talli, kus Mihkel Mehiste ka kaasa lööb. Seejärel näitas Yang Fan teda ennast tutvustavat ja iseloomustavat lühifilmi.

Omamoodi elamuseks kujunes hiinlaste pelmeenide valmistamine Mehistete pool. Meeste harukordne vilumus ja hiina pelmeenide koostis tekitasid huvi ja elevust. Juba pelmeenidesse lisatav sibula kogus oli aukartustäratav. Lisaks veel ingver, hulk küüslauku ja mitmesugused kastmed.

Omavahel suheldi inglise keeles, aga meeste omavahelist hiina keeles suhtlemist oli väga huvitav kõrvalt kuulata. Mitte midagi tuttavat kõrvu ei kostnud, aga põnevust tekitas küll. Ei tule ju väga tihti ette olukorda, kus hiina mehed ühe väikese Eesti küla köögis Hiina toitu valmistavad.

Eestist liigutakse edasi Leetu. Huvireisijate autol olev kiri – Peking, Moscow, Rome – laseb aimata teekonna jätkumist Euroopa lääne ja lõuna suunas.

Tagasi üles