Kasuvanemate lood jõuavad lavalaudadele

Külli Teetamm on üks osaline lavaloos “Südames sündinud”.

FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Pühapäeval, 2. detsembril kell 19 näeb Rakvere teatri väikeses saalis dokumentaallavastust “Südames sündinud”. Selles käsitletakse esimest korda avatult ja sügavuti kasuvanemluse temaatikat Eesti ühiskonnas. Lavastus valmis Eesti hooldus-, eeskoste- ja lapsendajaperedega tehtud intervjuude põhjal.

Lavastuse algupärase teksti autor Andra Teede kohtus sel suvel Eesti inimestega, kes jagasid temaga oma pere lugu.

“Sain tuttavaks ja vestlesin väga erinevate inimestega, kes rääkisid oma igapäevaelust, raskustest ja rõõmudest – kokku sai sellest eriline lugu suurest armastusest ja pereks kasvamisest,” rääkis Teede. Ta lisas, et lavastuse “Südames sündinud” teksti kirjutamine oli talle kindlasti kõige liigutavam töö, mida ta kunagi on teinud. “Selle näidendi kirjutamine muutis mind paremaks inimeseks ja lavastuse vaatamine muudab samamoodi publikut. Ma olen selles täiesti kindel,” ütles Andra Teede.

Tüki lavastaja Maria Peterson võtab lavastuse kokku kui loo südamete kohtumisest ja imede võimalikkusest olukordades, kus need tunduvad võimatud.

“Olles kokku puutunud paljude kasuvanemate ja perre lapsendatud lastega, olen taibanud, et keegi on need mustrid enne läbi mõelnud ja millegipärast just niimoodi toimima pannud. Keerulised teed, suured ja täpsed kohtumised. Lavastusse panustanud inimeste lugusid lugedes ja kuulates olen jälle jõudnud arusaamisele, et iga hetk on üks suur müsteerium ja me ei tohiks lakata imestamast,” kõneles Peterson.

Publik kuuleb lavastuses ka vahetuid intervjuusid asendusperes kasvavate lastega, kes vestlesid lavastaja Maria Petersoniga.

Lavastus on eesti keeles. Lavaloo “Südames sündinud” dramaturg on Andra Teede, selle lavastas Maria Peterson Theatrumist ning mängivad Tallinna linnateatri näitlejad Hele Kõrve, Tõnn Lamp ja Külli Teetamm. Lavastus on osa tervise arengu instituudi perepõhise asendushoolduse teavituskampaaniast. 

Tagasi üles