Urmas Lennukil esietendub “Tappa laulurästast”

Urmas Lennuk lavastuse "Tappa laulurästast" proovis.

FOTO: Gabriela Liivamägi.

Vanemuise Sadamateatris esietendub 9. veebruaril Harper Lee menuromaanil põhinev Urmas Lennuki lavastus “Tappa laulurästast”.

“See romaan on mind paelunud teismelise east peale, ka see laad, milles lavastus sünnib, on mind juba mitu aastat saatnud. Rassism on meie lavastuses vaid konflikti aluseks, tegelik sisu on selles, kuidas jääda inimesteks olukordades, mis eeldavad, et me seda ei teeks. Me räägime ikkagi inimlikest väärtustest. See õhustik, mille Harper Lee on suutnud oma teosesse sisse kirjutada, on igal pool maailmas ühesugune, sest lapsepõlve süütus ja siirus on kõikjal olemas,” rääkis lavastusest Urmas Lennuk.

“Tappa laulurästast” lavastuses vaadatakse laste silmade läbi otsa elule endale. Väikelinna advokaadi tütar, Nirksilm, kohtub maailmaga, mis ei ole sugugi selline roosa ja läikiv nagu lasteraamatute klantspildid. Ta avastab, et niisugused sõnad nagu “armastus” ja “inimlikkus” ei tähenda mitte alati ühte ja sedasama. Ta saab teada, et maailmas on väga palju värve peale musta ja valge.

Harper Lee romaani tõlkija on Valda Raud, dramatiseerija Urmas Lennuk, lavastuse kunstnik on Liisa Soolepp, muusikalise kujunduse autor Tarmo Kesküll Rakvere teatrist ja valguskujundaja Andres Sarv. Lavale astuvad Liina Olmaru, Hannes Kaljujärv, Andres Mähar, Liisa Pulk ja Maria Soomets.

Ameerika kirjaniku Harper Lee romaan “Tappa laulurästast” ilmus 1960. aastal ja jäi autori ainsaks teoseks. 1961. aastal võitis romaan Pulitzeri kirjanduspreemia. “Tappa laulurästast” on üsna paljuski autobiograafiline teos. Tänaseni lapsepõlvekodukohas elav vanaproua on pärast oma ainsa romaani ilmumist elanud väga vaikset ja eraklikku elu.

Tagasi üles