R, 9.12.2022

Kommentaar: lugejad tegid paremad lood kui reporter

Toomas Herm
, ajakirjanik
Kommentaar: lugejad tegid paremad lood kui reporter
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Toomas Herm.
Toomas Herm. Foto: Virumaa Teataja

Seda tuleb tunnistada. Mõneti see pisut häirib, kuid samas ka rõõmustab. Jutt käib ajakirjanduslikust katsest, kus võtsin nõuks pisut politseinikku mängida ja kohad, mida inimesed liiklustalgute raames nimetasid kui selliseid, kus sohvrid kipuvad kõige rohkem lubatud sõidukiirust ületama, oma silma ja politseimuuseumist laenatud kiirusemõõtjaga läbi käia ning oma muljed kirja panna.

Eile ennelõunaks oli kõnealune lugu saanud Facebookis 300 kommentaari. Seda õige mitme päeva jooksul. Kui arvamusavaldusi oli sadakond, siis lugesin ja mõtlesin, et katkestan pärast esimest “kommi”, kus hakatakse soovitama reporteril enam mitte peale võtta või hurjutatakse volituste ületamise ehk korrakaitsja rolli võtmise eest. Aga suureks üllatuseks seda ei tulnudki. Vastupidi, kommentaariumis rullus lahti mitu diskussiooni, mida oli põnev lugeda. Seda enam, et arutleti asja üle, mitte ei kasutatud võimalust end välja elada ja kaaskommentaatorite poole sappi pritsida. Viimane oli üks põhjustest, miks Postimees Grupp kunagi anonüümse kommenteerimise võimaluse kaotas.

Eelnimetatud eksperimendi puhul oli huvitav lugeda, kuidas arutleti vastupidise nähtuse ehk liiga aeglaselt sõitvate ja seega kaasliiklejatele pahatihti meelehärmi tekitavate sohvrite üle. Et politseinikud võiks tähelepanu pöörata ka teisele äärmusele.

Eraldi diskussioon rullus lahti sõidukite võrdluses. On ju kiiruspiirangud enam-vähem ühesugustena kehtinud vähemalt pool sajandit, kuid sõidukite ohutusega seotud võimalused on selle aja jooksul märkimisväärselt muutunud.

Politseinikudki saaks kommentaariumist kasulikke vihjeid. Meenutame, et inimesed olid väga pahased põõsastes passivate politseinike peale. Väike-Maarjas levib legend, et ühe sellise põõsa olevat kohalikud suisa maha võtnud. Aga kommentaariumis soovitatakse politseinikel mitte põõsasse pugeda. Paljudel pole midagi selle vastu, kui liiklusjärelevalvet tehakse eraldusmärkideta sõidukiga.

Veel saab kommentaariumist teada, kuidas toimib korrakaitse mujal maailmas. Näiteks Soomes. Seal pidid lubatud sõidukiiruse ületamisega vahele jääma peamiselt eestlased.

Kommentaarium oli soliidne ka selle poolest, et kommenteerijat ei rutatud maha tegema, vaid anti emotikoniga märku, kas mõte sobis või mitte. On ju tuntud tõsiasi, et me ei saa öelda, kas vares on valge või must. Me saame vaid pooldada ühte või teist väidet.

Kõikide kommentaariumis tekkinud diskussioonide kirjeldamine võtaks palju leheruumi, ja nagu filmide puhulgi, ei ole enam huvitav vaadata, kui sisu on enne ära räägitud.

Lõpetuseks teen sügava kummarduse kommenteerijatele ja tänan ägedate mõttevahetuste eest. Jään põnevusega ootama järgmisi lugusid. Mitte ainult sotsiaalmeedias, vaid ka Virumaa Teataja veebilehes.

Märksõnad
Tagasi üles