Lauri Beekmann: Alkoholivabad valged tsoonid

Lauri Beekmann
, Eesti Karskus­liidu esimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lauri Beekmann.
Lauri Beekmann. Foto: Erakogu

Tervise Arengu Instituudi kampaania "Palju sina jood" innustab inimesi mõtlema, kas nende senised joomisharjumused eeldavad ehk muudatuste tegemist.

Tutvustatakse nii-öelda mõistlikku ehk madala terviseriskiga joomist, millest ei oleks kellelgi arukas rohkem juua.

Arvestades eestlaste joomisharjumusi, oleks suur saavutus, kui iga inimene selle kampaania ajendil kas või korraks küsiks endalt, kas tema joob ehk liiga palju. Väga paljude joomine on ju kinni mõtlemises või ehk oleks õigem öelda - mõtlematuses.

Hoolimata kampaania korraldajate hoolikast sõnakasutusest on võimalik, et paljud inimesed järeldavad edastatud sõnumist, et lubatud kogused on järelikult igati ohutud või lausa soovituslikud.

Pealegi usutakse laialdaselt, et ju need terviseametnikud ettevaatlikkusest nagunii natuke ka liialdavad ja nii võib neid "soovituslikke" piire veidi ülespoolegi venitada.

Risk on alati


Tegelikult ei saa teaduslikul alusel öelda ühegi alkoholikoguse kohta, et sellega ei kaasneks mingeid riske.

Sestap on näiteks maailma vähiliidud ja uurimuskeskused hakanud aina enam rõhutama, et muude eluviise muutvate sammude seas oleks parim ka täielik alkoholist hoidumine. Alkohol on kantserogeenne aine.

Käesoleva aasta alguses Suurbritannias avaldatud pikaajaline uurimus tõi välja, et iga päev ka ühe alkoholiühiku tarvitavatel naistel kasvab erinevate vähkide risk, esmajoones just rinnavähi risk.

Alkoholiga on seostatav umbes 13% naiste põetud vähkidest.

Naistel, kellel on soodumus rinnavähile, soovitavad teadlased alkoholist täielikult hoiduda.

Alkoholiprobleemide ennetuses nimetatakse neid teatud valdkondi white zone´ideks ehk siis valgeteks tsoonideks, mis mõtteliselt viitavad alkoholivabadele tahkudele meie elus. Siia alla käib kindlasti kogu lapsesaamise periood.

Paljud läänemaailma riigid soovitavad ametlikult, et rasedaks jääda plaanivad naised hoiduksid täielikult alkoholist. Kogu raseduse ajal on ainuõige alkoholist täielikult loobuda ning sama kehtib ka rinnaga toitmise perioodil.

Fetaalne alkoholisündroom on lääne tsivilisatsioonis mentaalse taandarengu juhtiv põhjus. Kaasneda võivad organite (süda, kopsud, neerud jne) arengurikked.

Kahjustussümptomid ilmnevad enamasti hilisemas eas madala IQna, aeglase arenguna, käitumishäiretena (hüperaktiivsus, suhtlemisraskus, korrale ja reeglitele allumatus), õpiraskustena (halb mälu, keskendumisvõime ja tähelepanuhäired).

Kusjuures on oluline mõista, et alkoholist põhjustatud sünnidefektid on 100% ennetatavad, kui alkoholist täieliku hoiduda.

Lapsed ja alkohol


Peaksime arenema ühiskonna suunas, mis peab loomulikuks, et lastega kodud on sellised valged tsoonid, milles laps on kaitstud igasuguse alkoholitarvitamisega kaasneva kahju eest.

Reaalsus on see, et ametlike arvude kohaselt elab Euroopa Liidus umbes 9 miljonit last perekonnas, kus on alkoholiprobleem. Nagu ütlevad paljud lastekaitsjad, on tegelikkuses see arv hulga suurem.

Väljendatud arv sõltub probleemi defineerimisest. Mis täiskasvanule ei pruugi paista probleemina, võib seda ometi olla lapsele. Nagu ütleb Norra lastepsühholoog Frid Hansen: "Lapsed kannatavad isa joomise tõttu kaua enne, kui isa maks hakkab kannatama."

Väidaksin, et meie tulevaste generatsioonide suhtumine alkoholi ei muutu enne, kui muutuvad igapäevased kodused sõnumid.

Kui laps näeb, et tema isa, kes on tema jaoks kõige targem ja suurem inimene, haarab igal õhtul oma õllepudeli, jäävad igasugused hoiatavad õpetussõnad alkoholi kahjulikkusest talle arusaamatuks või vähemalt vastuoluliseks.

Ühiskond, kus sünnipäevadel, jõuludel ja vabariigi aastapäeval on "pühaks kohustuseks" pokaalide kokkulöömine, kasvatab üles uue põlvkonna, kes 20 aasta pärast imestab, "kas me siis tõesti joome 12 liitrit alkoholi elaniku kohta".

Täisleppimatus


Alkoholivaba peab olema muidugi kogu liiklussüsteem. Euroopa alkoholistrateegia teatab, et "112 uurimuse läbivaatamine andis olulisi tõendeid, et juhtimisvõime hakkab vähenema kohe, kui alkoholi kontsentratsioon veres on üle nulli".

Eesti seadused on antud küsimuses õiged, kuid arenema peab järelevalve, ühiskondlik kontroll ja kodanike teadlikkus ja vastutusvõime.

Alkoholi suhtes peaks kehtima täisleppimatus ka töökeskkonnas. Selle vastu eksimine toob teatud elukutsete puhul kaasa tööõnnetusi ja surmasid ning vähendab oluliselt konkurentsivõimet ja produktiivsust.

Arvestades praeguse majandusolukorraga, rõhutaksin, et alkoholi suhtes peaks ettevaatlik olema ka iga töö kaotanud ning sellest tulenevalt erakordset stressi põdev inimene.

Alkoholi ja stressi koosmõju võib riske mitmekordistada ning probleemid ainult kasvavad. Ükski probleem ei leia lahendust alkoholi abil.

Meie seadused kinnitavad, et alaealine ei tohi alkoholi tarvitada, osta ega omada. Seaduse eesmärk on kaitsta noori perioodil, mil nende organism on alles arenemas.

Noorel, kes alustab joomist enne 14. eluaastat, on 12kordne riski saada edaspidises elus vigastusi, võrreldes nendega, kes alustavad joomist pärast 21. eluaastat.

Enne 15. eluaastat jooma hakkajad jäävad alkoholisõltuvusse viis korda suurema tõenäosusega. Selles kontekstis on raske mõista sallivat suhtumist, mida väljendatakse, öeldes, et noorus ongi ju kõige proovimise ja sarvede mahajooksmise aeg.

Noorus peaks olema inimese võimaluste ülesehitamise, mitte aga nende lammutamise periood.

Alkohol on kantserogeenne, sõltuvust tekitav närvimürk ning loote väärarenguid põhjustav aine.

Kui teete otsuseid alkoholi tarvitamise suhtes, siis hinnake seda ainet sellena, mis ta on, ning kaaluge olukorda, milles viibite.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles