Isegi jõulukuul võib metsa seenele minna

Viitna kandis leidub kukeseeni veel rohkesti, nii mõnigi on korjanud pannitäie.

FOTO: Birgit Veber

Kuigi käes on detsember, leiavad loodussõbrad metsast veel nii tavalisi kui lehter-kukeseeni. Mõned päevad tagasi läks Birgit Veber Viitna kandis metsa selleks, et korjata natuke sammalt kuusepärja jaoks.

Oma üllatuseks leidis ta hoopis kukeseeni. “Neid oli seal ühe šašlõkiämbri jagu,” rääkis naine. Pärast seda, kui ta oli kukeseenepildi sotsiaalmeediasse üles laadinud, võtsid nii mõnedki tema tuttavad ette käigu metsa ja neilgi õnnestus pannitäis seeni saada.

Kihleveres elav Birgit Veber ütles, et temal pole kunagi varem õnnestunud talve hakul seeni leida. “See, mis augustis jäi saamata, kasvab nüüd. Seenehooaeg käib veel hooga,” sõnas Vaher sügisesele suhteliselt kehvale saagile vihjates ning naljatles, et kui nii edasi läheb, võib jõulude ajal seenekastet teha.

Leitud kukeseened olid ilusad ja nende hulgas oli ka pisemaid.

Sagadi looduskooli metoodik, ise metsade keskel elav Tiina Reintal kõneles, et Oandu ja Altja kandi metsades leidub veel lehter-kukeseeni. “Mitte just massiliselt, aga sambla sees neid ikka on,” rääkis Reintal, kes oli hiljuti korjanud paar peotäit, mis just paras kogus seenesupi jaoks.

Tiina Reintali sõnul ei saa aga praegust saaki võrrelda kahe aasta tagusega, kui seeni oli palju rohkem. Lehter-kukeseen tavatsebki kasvada sügisel nii kaua, kuni ilmad päris külmaks lähevad.

Kuigi nende leidmises detsembris midagi eriskummalist ei ole, on talve hakul seenel käimine omapärane ja tore ettevõtmine ikka.

Reintali sõnul on ta näinud ka suits-kollanutti, mis kasvab kõdunevatel kändudel ja on üsna hea söögiseen.

Tagasi üles