T, 29.11.2022

Esmaspäeval möödub 90 aastat Rakvere muuseumi sünnist

Odette Kirss
, ajaloolane
Esmaspäeval möödub 90 aastat Rakvere muuseumi sünnist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rakvere Muuseumi Seltsi juhatus 1928. aastal. Istuvad vasakult Reinhold Martin (abiesimees), Arved Palgi (esimees), Arnold Liiv (kassahoidja abi); seisavad vasakult Voldemar Matson (kirjatoimetaja), Richard Leemets (laekahoidja), Harald Stunde (kirjatoimetaja abi).
Rakvere Muuseumi Seltsi juhatus 1928. aastal. Istuvad vasakult Reinhold Martin (abiesimees), Arved Palgi (esimees), Arnold Liiv (kassahoidja abi); seisavad vasakult Voldemar Matson (kirjatoimetaja), Richard Leemets (laekahoidja), Harald Stunde (kirjatoimetaja abi). Foto: SA Virumaa Muuseumid

1925. aasta 3. novembril avaldas Rakvere ajalehe Virulane noor toimetaja, äsja 22-aastaseks saanud Arved Palgi oma lehe juhtkirjana üleskutse, kus kutsus rahvast üles koguma vanavara ja asuma looma kohalikku muuseumi. See oli esimene kord, kui Rakveres sellel teemal avalikult sõna võeti.

Otsekohe suurt midagi ei sündinud, tasapisi hakkas aga muuseumi mõte levima ja oli vähem kui poolteise aasta pärast leidnud nii palju kõlapinda, et võis asuda seda teoks tegema.

Arved Palgi kutsus kokku oma lähemad sõbrad ja üheskoos pandi kirja loodava Rakvere Muuseumi Seltsi põhikiri, mille 1. paragrahvis öeldi: “Rakvere Muuseumi Seltsi eesmärgiks on Rakvere Muuseumi asutamine ja ülevalpidamine.”

Märksõnad
Tagasi üles