L, 4.02.2023

Miks tekib kõõm ja kuidas sellest lahti saada?

, Südameapteegi proviisor
Miks tekib kõõm ja kuidas sellest lahti saada?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kõõma märgatakse enamasti helbelise ketendusena, mis tähendab, et peanahalt eralduvad surnud naharakud.
Kõõma märgatakse enamasti helbelise ketendusena, mis tähendab, et peanahalt eralduvad surnud naharakud. Foto: Andriy Popov

Kõõm on tüütu ja ebamugav ning see kimbutab igas vanuses inimesi. Paraku ei teata enamasti, miks see tekib ja mida selle ravimiseks teha.

Kõõma märgatakse enamasti helbelise ketendusena, mis tähendab, et peanahalt eralduvad surnud naharakud, mis muutuvad juustes nähtavaks. Kaasneva sümptomina võib ebamugavust tekitada ka peanaha sügelus.

Kõõma põhjustajaid võib olla mitu. Nahal võib hakata vohama mikrofloora normaalseks osaks olev pärmseen Malassezia furfur. Seene ägenemist võivad esile kutsuda näiteks stress, immuunsuse langus, suurenenud rasueritus, aga ka pärilikkus. Kõõm võib olla nii kuiva kui ka rasuse iseloomuga. Üheks levinumaks ravimeetodiks on ketokonasooli sisaldava šampooni kasutamine. Pead tuleks pesta vaheldumisi ravišampooni ja tavalise šampooniga. Ravišampooni tuleks peanahal hoida vähemalt 3–5 minutit. Esialgu võiks kasutada ravišampooni kaks korda nädalas, peale kuuajalist kasutamist ja sümptomite kadumist võib ravišampooni kasutamist profülaktiliselt jätkata kord nädalas. Jätkamine on oluline, et vältida haiguse hilisemat tagasitulekut.

Märksõnad
Tagasi üles