Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Eesti Kaevandusmuuseumis Kohtla-Nõmmel on avatud rahvusvaheliselt tunnustatud kunstniku Mery Crystal Ra interaktiivne-metamorfoossne-meditatsioon „Parasite Beach.

Rakvere Pätsi pitsakohvikus avas oma esimese fotonäituse Gessu Välimäe, kes näitab seal valikut enda pildistatud portreefotodest.

Rakke Naiskooril on kombeks igal suvel reisida, sealjuures meie traditsioone ja laulukultuuri tutvustada. Sel suvel viis rännutee laululembese seltskonna Ukrainasse Odessa linna ja rajooni.

Laupäeval esines Rakvere laululaval metal’i-ikoon Udo Dirkschneider Saksamaalt. Bändi soojendas Virumaa Meeskoor.

 

Peale suvepuhkust sai kokku Rakvere teatri kollektiiv, et alustada 77. hooaega. Rakvere teatri reklaamijuht Kristo Kruusman ütles, et nagu tavaks saanud, söödi ühiselt kooki ja tehti koos foto.

KONTSERT

Kell 21.00 Rakvere ühes aias Salaaia kontserdisari. Esineb Meisterjaan.

KINO

Kell 15.00 "Lemmikloomade salajane elu" (3D), 17.00 "Kalatüdruk Dory" (3D), 19.00 "Suitsiidisalk" (3D) ja 21.30 "Pahad emmed".

 

 

 

SPORT

Rakvere spordikeskuse volleväljakud. Kell 10 Lääne-Virumaa tütarlaste MV rannavolles.

 

 

 

 

Käsmu meremuuseumis – endises kaptenite koolis – teeb tutvumisringi tosin turisti. Selle ühes ruumis peetakse aru Lahemaa rannakülade mälumaastiku projekti järgmiste ülesannete üle.

Kadri Kõusaare mängufilm “Ema”, kus peaosas särab Rakvere teatri näitlejanna Tiina Mälberg, on alternatiiv­filmina võrdlemisi suure kodumaise ja rahvusvahelise tähelepanu osaliseks saanud.

Folgipeol Käsmus jääb oma müügiletiga silma mees, keda kutsutakse Kolumbuseks. Külalisi võlub ta erinevaid traditsioonilisi rahvapille mängides.

​Äsja ilmus trükist Tapal elava poetessi Kairi Krooni luulekogu “Pühendan sul sõnad”, mida illustreerivad autori enda pildistatud fotod. Üleeile esitleti autori esikluulekogu Tapa linnaraamatukogus.

Rickard Malmsten on rootslane, kelle on elu viinud ümber maailma ja siis tagasi Stockholmi. Ta on mees Eesti naise, Stockholmi Eesti koolis käivate mitmekultuuriliste laste, Võsu suvila, basskitarri ja südames põksuva džässiarmastusega.

KONTSERT

Vihula mõisa aias kell 19 Annely Peebo ja C-JAM.

1964. Aasta, mil Ants Antson sai Innsbruckis olümpiavõitjaks, Hruštšov tagandati kõikidest tema ametitest, ENSV Kunstnike Liit valis oma esimeheks Jaan Jenseni ning Alice Sagrits sai 55aastaseks. Kunstiringkondades oli alguse saanud suur poleemika realismi küsimuste üle, oli selgelt tunda põlvkondade vahetust kunstiareenil.

Kolm tuntud kirjanikku kogunesid reede õhtul Kulina mõisa, et arutleda kohavaimu üle – mis see üldse on ja kas see nende endi loomingus ka kohal viibib?

Kolm tuntud kirjanikku kogunesid reede õhtul Kulina mõisa, et arutleda kohavaimu üle. Mis ta üldse on? Ja kas ta nende endi loomingus ka kohal on?

Täna algaval kahepäevasel koosviibimisel osalevad kirjanikud Indrek Hargla ja Sven Kivisildnik ning semiootik ja kultuurikriitik Mihkel Kunnus.

​Jüri Jürna on maalikunstnik, mõtiskleja, krossisõitja, kirjanik ja mahepõllumees. Sõprade sõnul mees, kes julgeb olla tema ise.

Tapa Linna Orkester osales juuli lõpus Slovakkia pealinnas Bratislavas toimunud rahvusvahelisel noorte muusikafestivalil, kust saadi oma kategooria kulddiplom ja võõras keskkonnas suure publiku ees esinemise kogemus. 

Eile õhtul võis ühe pealtnäha tavalise Rakvere kodu aias näha ja kuulda Mick Pedajat, tagasihoidlikku ja lihtsat muusikut, kes aga kogu kontserdiseltskonna mängleva kergusega tunnikeseks argielu unustama pani.

Homme, 5. augustil kell 19 mängib Kadrina kiriku orelil Matthias Böhlert – mitmekülgne saksa organist ja kirikumuusikadirektor, kes on kontserdireisil Baltikumis ja Soomes.

Laekvere raamatukogu juhataja Aive Hanninen on veendunud, et raamatukogudel on oluline roll ka 21. sajandil. Need käivad ajaga kogu aeg kaasas ja tagavad maainimestele linnaelanikega võrdsed võimalused informatsioonile ja haridusele ligipääsemiseks. 

Olavi Ruitlase romaan “Vee peal” on humoorikas, samas tõsitundliku allhoovusega lugu ühe teismelise poisi sirgumisest meheks.

Taas on näinud ilmavalgust Urve Tinnuri luulekogu. Kannab pealkirja “Mu pihk on puu” ning sisaldab luuletusi aastaist 2000–2015.

“Talulaps ja oja, süda, – / need ei vaata tagasi ...” kajavad hingesopis Ernst Enno read, mõeldes “Kõrboja perenaisele” ja Anna kildudeks plahvatanud südamele.

Näitleja Marin Mägi-Efert tundis: on aeg. Aeg loobuda rollidest, mis lähevad sisemise tõega vastuollu. Teha oma valikud ise. Luua vaid seda, mis paneb hinge helisema. Et olla hea ja õnnelik.

Sõmeru näitering toob kohaliku mõisa kuivatis lavale kuulsa iiri dramaturgi Brian Frieli näidendi “Lõikuspeo tantsud”. Eestis palju mängitud lugu on kohalikus näiteringis esimest hooaega tegutseva lavastaja Tiina Rummi debüüt.

Sõmeru näitering toob kohaliku mõisa kuivatis lavale kuulsa iiri dramaturgi Brian Frieli näidendi “Lõikuspeo tantsud”. Eestis palju mängitud lugu on kohalikus näiteringis esimest hooaega tegutseva lavastaja Tiina Rummi debüüt.

(1)

Ivo Ridalaane maalinäitus Rakveres Pätsi pitsakohvikus toob söögikohta ajatut rahumeelsust ning vallatuid viinamarju. Vaikeludega õlimaalid on kõik Ivo Ridalaane originaalteosed, vaid üks on 17. sajandist pärineva maali koopia. Kunstnik on lõuendile jäädvustanud kaunite lauanõude ja puuviljade kooslusi.

“Maailma otsas” on üks imelik raamat. Andrus Kivirähk oleks justkui kirjutanud liiga lihtsa, sündmusteta loo. Aga kui loed, jälle loed ja veel kord loed, siis see väike maailm aina avardub, ridade vahele sugeneb salakoode. Ent lakkamatu avastamine ei tee lugu keeruliseks, vaid selgemaks. Kas või tõik, kui järjekindlalt valmistab autor lugejat ette Immanueli imeteoks, mis ometi tabab täiesti ootamatult.

Kolmapäeval algav festival Võsu Muusikapäevad taaselustab muusikapatrulli teenuse.

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut (BFM) korraldab sel suvel ainulaadse ulme- ja dokumentaalfilmi kursuse Ida-Virumaal.

Bush Moukarzel ja Ben Kidd on Dead Centre’i nime kandvat teatrikompaniid pidanud neli aastat. Nelja aasta jooksul on nad teinud neli suuremat lavastust, viinud need tuurile ning noppinud kodumaal teatriauhindu. Esimest korda on nad Eestis, esimest korda Baltoscandalil ja seda “Tšehhovi esimese näidendiga”.

Soome kunstnik Ville Vuorenmaa vaatab Rakvere Galeriis tagasi lapsepõlve. Mineviku mõtestamise käigus voolab ja kuivab akvarelli, pritsib küsimusi ja vastuseid. Koos pildiga valmib rahu ja selgus.

Kukruse polaarmõisas, kus Ülle Lichtfeldti paruness von Meck hakkab augustis taas ootama kirja suurelt heliloojalt Tšaikovskilt, mängiti teatrisuvi avatuks lavaloo “Kui seda metsa ees ei oleks” kujuteldava kolmanda vaatusega. Nimelt oli kaupmees Žgutov (Eduard Salmistu), kes Urmas Lennuki Juri Nagibini teose ainetel kirjutatud teatritükis pingutab end või ribadeks, et veenda parunessi talle metsatükki müüma, loonud valitsejannaga soojemad suhted ning kavatses kinkida südamedaamile lehtla. Ikka selleks, et armastatud Nadežda Filaretovnal oleks pargis võimalik kuulata jumaldatud Tšaikovski muusikat.

Et Eestis elavad muu emakeelega inimesed saaksid osa siinsetest kultuuriüritustest ja -tegevustest, alustas Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed (MISA) koostööd 11 kultuuriasutusega üle Eesti.

Sel suvel peatuvad Kadrina leerimajas haruldased külalised: kiriku orelit ja aadlimehe epitaafi korrastav restauraator ning lauljanna, kes toob kohaliku kuulajani romantismi- ja barokkmuusika.

Taska Film otsib ajaloolise mängufilmi “Igitee” filmivõtetele mehi ja naisi Rakverest ja selle ümbrusest. 

Laupäeval Võsu rannakuurordis toimuva Võsu Jazzi peaesinejaks on maailma parimaks bigbändiks tituleeritud 21liikmeline BYU Synthesis Big Band Ameerika Ühendriikidest. Kõik festivali kontserdid on tasuta. 

Rakvere teatri 76. hooaega jäävad meenutama edukalt käimalükatud sarjad RT matinee ja RT vestleb, täistribüünidele mängitud suvelavastus, rändmeened nimedega „Ines” ja „Aarne” ning Baltoscandal.

Nädalavahetusel oli Lääne-Virumaale kogunenud aukartustäratav staaride hulk. Elektroonilise muusika tegijad möllasid pisikese Udriku kandis metsalagendikul, Svjata Vatra tõmbas lõõtsa Kunda rannas. Kuid Võsu mändide alla kogunesid klassikalisema muusika austajad: Georg Otsa festival toob juba aastaid kokku nii pikaajalisi kui päris uusi fänne.

NO99 “El Dorado: klounide hävitusretk” mõjus oma lärmakas destruktiivsuses otsesõnu uinutavalt ja silm vajus kahel korral kinni. Tiheda programmiga festivalil on see paratamatu. Seda enam, et ühtäkki hoomad end asetuvat publiku eakaima detsiili hulka. Aastad lendavad kiiresti. Ning sisimas tunned end isegi vana ja väsinud klounina. Või ikkagi inimesena?

Maailm räägib, mutid tegutsevad. Klounid lõhuvad, rüütlid ehitavad. Kehad kõnelevad, tähendused muteeruvad. Manipulatsioonid ja mõttelõhed. Ühesõnaga: Baltoscandal.

Bush Moukarzel ja Ben Kidd on Dead Centre’i nime kandvat teatrikompaniid pidanud neli aastat. Nelja aasta jooksul on nad teinud neli suuremat lavastust, viinud need tuurile ning noppinud kodumaal teatriauhindu. Esimest korda on nad Eestis, esimest korda Baltoscandalil ja seda “Tšehhovi esimese näidendiga”.

Pühapäeval toimunud Georg Otsa festivalil esinesid nii Ivo Linna kui ka Hanna-Liina Võsa. Artistide hääl kostis vaiksel õhtul mere ääres kaugele.

Kui laval on püss, peab see ka pauku tegema. Tšehhovi püss. Ja Tšehhovi esimene näidend. Mis on ka tegelikult olemas, ehkki seda vist vaevalt eriti mängitud on.

 

Küsitluses on osalenud  inimest