Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Näitleja Marin Mägi-Efert tundis: on aeg. Aeg loobuda rollidest, mis lähevad sisemise tõega vastuollu. Teha oma valikud ise. Luua vaid seda, mis paneb hinge helisema. Et olla hea ja õnnelik.

Sõmeru näitering toob kohaliku mõisa kuivatis lavale kuulsa iiri dramaturgi Brian Frieli näidendi “Lõikuspeo tantsud”. Eestis palju mängitud lugu on kohalikus näiteringis esimest hooaega tegutseva lavastaja Tiina Rummi debüüt.

Sõmeru näitering toob kohaliku mõisa kuivatis lavale kuulsa iiri dramaturgi Brian Frieli näidendi “Lõikuspeo tantsud”. Eestis palju mängitud lugu on kohalikus näiteringis esimest hooaega tegutseva lavastaja Tiina Rummi debüüt.

(1)

Ivo Ridalaane maalinäitus Rakveres Pätsi pitsakohvikus toob söögikohta ajatut rahumeelsust ning vallatuid viinamarju. Vaikeludega õlimaalid on kõik Ivo Ridalaane originaalteosed, vaid üks on 17. sajandist pärineva maali koopia. Kunstnik on lõuendile jäädvustanud kaunite lauanõude ja puuviljade kooslusi.

“Maailma otsas” on üks imelik raamat. Andrus Kivirähk oleks justkui kirjutanud liiga lihtsa, sündmusteta loo. Aga kui loed, jälle loed ja veel kord loed, siis see väike maailm aina avardub, ridade vahele sugeneb salakoode. Ent lakkamatu avastamine ei tee lugu keeruliseks, vaid selgemaks. Kas või tõik, kui järjekindlalt valmistab autor lugejat ette Immanueli imeteoks, mis ometi tabab täiesti ootamatult.

Kolmapäeval algav festival Võsu Muusikapäevad taaselustab muusikapatrulli teenuse.

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut (BFM) korraldab sel suvel ainulaadse ulme- ja dokumentaalfilmi kursuse Ida-Virumaal.

Bush Moukarzel ja Ben Kidd on Dead Centre’i nime kandvat teatrikompaniid pidanud neli aastat. Nelja aasta jooksul on nad teinud neli suuremat lavastust, viinud need tuurile ning noppinud kodumaal teatriauhindu. Esimest korda on nad Eestis, esimest korda Baltoscandalil ja seda “Tšehhovi esimese näidendiga”.

Soome kunstnik Ville Vuorenmaa vaatab Rakvere Galeriis tagasi lapsepõlve. Mineviku mõtestamise käigus voolab ja kuivab akvarelli, pritsib küsimusi ja vastuseid. Koos pildiga valmib rahu ja selgus.

Kukruse polaarmõisas, kus Ülle Lichtfeldti paruness von Meck hakkab augustis taas ootama kirja suurelt heliloojalt Tšaikovskilt, mängiti teatrisuvi avatuks lavaloo “Kui seda metsa ees ei oleks” kujuteldava kolmanda vaatusega. Nimelt oli kaupmees Žgutov (Eduard Salmistu), kes Urmas Lennuki Juri Nagibini teose ainetel kirjutatud teatritükis pingutab end või ribadeks, et veenda parunessi talle metsatükki müüma, loonud valitsejannaga soojemad suhted ning kavatses kinkida südamedaamile lehtla. Ikka selleks, et armastatud Nadežda Filaretovnal oleks pargis võimalik kuulata jumaldatud Tšaikovski muusikat.

Et Eestis elavad muu emakeelega inimesed saaksid osa siinsetest kultuuriüritustest ja -tegevustest, alustas Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed (MISA) koostööd 11 kultuuriasutusega üle Eesti.

Sel suvel peatuvad Kadrina leerimajas haruldased külalised: kiriku orelit ja aadlimehe epitaafi korrastav restauraator ning lauljanna, kes toob kohaliku kuulajani romantismi- ja barokkmuusika.

Taska Film otsib ajaloolise mängufilmi “Igitee” filmivõtetele mehi ja naisi Rakverest ja selle ümbrusest. 

Laupäeval Võsu rannakuurordis toimuva Võsu Jazzi peaesinejaks on maailma parimaks bigbändiks tituleeritud 21liikmeline BYU Synthesis Big Band Ameerika Ühendriikidest. Kõik festivali kontserdid on tasuta. 

Rakvere teatri 76. hooaega jäävad meenutama edukalt käimalükatud sarjad RT matinee ja RT vestleb, täistribüünidele mängitud suvelavastus, rändmeened nimedega „Ines” ja „Aarne” ning Baltoscandal.

Nädalavahetusel oli Lääne-Virumaale kogunenud aukartustäratav staaride hulk. Elektroonilise muusika tegijad möllasid pisikese Udriku kandis metsalagendikul, Svjata Vatra tõmbas lõõtsa Kunda rannas. Kuid Võsu mändide alla kogunesid klassikalisema muusika austajad: Georg Otsa festival toob juba aastaid kokku nii pikaajalisi kui päris uusi fänne.

NO99 “El Dorado: klounide hävitusretk” mõjus oma lärmakas destruktiivsuses otsesõnu uinutavalt ja silm vajus kahel korral kinni. Tiheda programmiga festivalil on see paratamatu. Seda enam, et ühtäkki hoomad end asetuvat publiku eakaima detsiili hulka. Aastad lendavad kiiresti. Ning sisimas tunned end isegi vana ja väsinud klounina. Või ikkagi inimesena?

Maailm räägib, mutid tegutsevad. Klounid lõhuvad, rüütlid ehitavad. Kehad kõnelevad, tähendused muteeruvad. Manipulatsioonid ja mõttelõhed. Ühesõnaga: Baltoscandal.

Bush Moukarzel ja Ben Kidd on Dead Centre’i nime kandvat teatrikompaniid pidanud neli aastat. Nelja aasta jooksul on nad teinud neli suuremat lavastust, viinud need tuurile ning noppinud kodumaal teatriauhindu. Esimest korda on nad Eestis, esimest korda Baltoscandalil ja seda “Tšehhovi esimese näidendiga”.

Pühapäeval toimunud Georg Otsa festivalil esinesid nii Ivo Linna kui ka Hanna-Liina Võsa. Artistide hääl kostis vaiksel õhtul mere ääres kaugele.

Kui laval on püss, peab see ka pauku tegema. Tšehhovi püss. Ja Tšehhovi esimene näidend. Mis on ka tegelikult olemas, ehkki seda vist vaevalt eriti mängitud on.

 

Reedel võtsin lihtsamalt, kavasse mahtus vaid kaks etendust. Aga need olid mõlemad küllalt rängad taluda. Mis ei tähenda, et tegemist oleks olnud halva teatriga. Kaugel sellest - Marika Vaarikut on ju alati lust laval vaadata.

 

Üks olulisi põhjusi, miks Baltoscandal omal ajal jaanipäeva kandist paar nädalat hilisemale ajale tõsteti, oli see, et jaanipäeva ilm on selline, nagu on. Tänavust Baltoscandalit ilm eriti hellitanud pole, ainult esimene päev kulges mõnusas päikesepaistes.

Rakvere teatri suvelavastuses “Maailma otsas” Mallet kehastanud Maria Klenskaja üllatas pärast viimast etendust truppi kingitusega: rändavate tunnustustega “Aarne” ja “Ines”.

Rakvere teatrist lahkus vabakutseliseks näitleja Marin Mägi-Efert, trupiga liitus seni külalisnäitlejana mänginud Madis Mäeorg.

Seekordsel Baltoscandalil annavad etenduste mängupaikadest märku autoromud. Sellise märgistuse idee pärineb Peeter Rästaselt, autod on tee teatrifestivalile leidnud Kehala auto­lammutusest.

Hakkaski pihta, minu jaoks kolmeteistkümnendat korda. Nii igavat algust ehk avatseremooniat ei mäletagi. Nurga taga ja igav jutt ning pulli ei tehtudki.

Nõiduslikus Tapa vanas vaksalis räägib rongivilede saatel Siberist pärit lavastaja Aleksei Pesegov üheskoos Eesti näitlejatega Aleksei Karenini (traagilise) armastuse loo.

Rakvere teatri suvelavastust “Maailma otsas” mängiti 12 korda – üheksa plaanilist pluss kolm lisaetendust – ja seda vaatas 6561 inimest.

Rakveres avati kolmapäeval etenduskunstide festival Baltoscandal -  vaikselt ja peaaegu märkamatult. Kuigi viimastel kordadel on festivalile antud võimas avapauk linna keskväljakul, siis nüüd piirduti vaid mõneminutiliste sõnavõttudega (festivali kuraator Priit Raud, kultuuriminister Indrek Saar ja Rakvere linnapea Mihkel Juhkam).

Hakkaski pihta, minu jaoks kolmeteistkümnendat korda. Nii igavat algust ehk avatseremooniat ei mäletagi. Nurga taga ja igav jutt ning pulli ei tehtudki.

Rakveres algab täna laupäevani kestev etenduskunstide festival Baltoscandal, mille kunstiline juht on Priit Raud. 14. korda toimuva rahvusvahelise festivali põhiprogrammis on 12 lavastust 11 riigist ja nelja päeva jooksul saab näha 22 etendust.

Sarja “Vihula mõisa suvemuusika” avab neljapäeval, 7. juulil kell 19 kontserdiga Ivo Linna, keda saadab klahvpillimängija Antti Kammiste.

Laupäeva tulikuumal keskpäeval mõõdab Rakvere Keskväljakul samme valgete sokkide ja kuldsete puukingadega härrasmees.

Rahvusvaheline teatrilinn Rakvere on neli päeva tulvil võimalusi vaimu ergastamiseks igaühele, kes varem korragi teatris käinud, usub Baltoscandali kunstiline juht Priit Raud.

Rahvusvaheline teatrilinn Rakvere on neli päeva tulvil võimalusi vaimu ergastamiseks igaühele, kes varem korragi teatris käinud, usub Baltoscandali kunstiline juht Priit Raud.

Rakvere Galeriis avatakse teisipäeval, 5. juulil kell 17 Soomest Lapualt pärit kunstniku Ville Vuorenmaa maalinäitus “En muista vauva-ajasta mitään” (“Ma ei mäleta midagi oma titeajast”).

Udrikus toimuva elektroonilise muusika festivalil IIL 2016 astub üles rohkem kui 20 kodumaist artisti. 8. ja 9. juulil aset leidev vabaõhuüritus on pühendatud värskele elektroonilisele muusikale ning hindamatule Eesti suvele. Esinejate nimekirjast võib leida nii tuntud kui vähemtuntud live-artiste ja DJsid, lisaks värsket valikut elektroonilisema kõlaga kodumaisest räppmuusikast.

7.–16. juulini toimub Peipsil kümnepäevane järvefestival, mille ajal sõidab lodi Jõmmu koos vabatahtliku saatelaevastikuga Peipsi järve põhjaosast lõunasse.

Rakvere keskväljakul avatakse täna kell 12 kunstinäitus “Kilomeeter skulptuuri”. Sellepärast toodi Laada tänavale veoautotäis soola ning toimus sagimine ja raamitud fotode tassimine tühjana seisvas endises linnavalitsuse hoones.

Täna esietendub Vargamäel “Kõrboja perenaine” -  Kõrboja naiste Anna, Eevi ja Madli saatuse lugu.

“Oh võta mind, mu Jumal, käekõrvale,
et tee mul jõuetumal läeks taevasse.
Ei suuda üksi astu ma sammugi,
sest siruta mul vastu käed alati!”

Kiriku laulu- ja palveraamat 344

Maailma ots polegi nii kaugel. Oleneb vaatepunktist, hingeseisundist ja kohast, kuhu end mõelda. Aga koht peab inimesel siin maakeral olema. Pikas elus. Pikas meeles. Pikas tänavas.

Rahvusvaheline etenduskunstide festival Baltoscandal algab järgmisel nädalal. 14. korda toimuv festival leiab aset 6.-9. juulil, tuues Rakverre nii Eesti kui ka maailma kaasaegse teatri tipud.

Samal ajal kui Roela rahvamaja taga valmistuti jaanilõkke süütamiseks ja lapsed sõitsid poni seljas, oli paarkümmend inimest kogunenud rahvamajja kuulama Arvo ja tema venna Toivo Iho lugusid uuest fotonäitusest.

Rakvere teatri suvelavastuse “Maailma otsas” jaoks on ehitatud kesk Pikka tänavat pisut salapärane ja armas linnahoov. Melu ja elu, mis teatriilmaga vanalinna tänaval hästi kokku kõlab, saab kogeda igaüks.

Mis teeb käsitöö nutikaks? Kuidas väljendub identiteet tekstiilis? Kuidas püsib ammendamatu meie pärand? Kuidas ja kuhu lendab fantaasia läbi rõivaste, kinnaste ja kuuskede?

Kolm aastakümmet tagasi kõndisid rahvakultuuri tulihinged noateral, et folkloorifestivaliga Viru Säru taasavastada regilaulu ning kogu esivanemate rikast ja värvikat kultuuripärandit.

Sisehooaja lõppedes kuulutas Rakvere Teater välja traditsioonilise publikuküsitluse, et selgitada välja vaatajatele enim meeldinud lavastus ning nais- ja meesnäitleja. Oma arvamuse ütles välja ligi seitsesada teatrikülastajat.

Haljalas jõuab laupäeval rahva ette Eva Samolberg-Palmi suvine vabaõhutükk “Megavald”, kus kaks väikest vallakuningat ei taha kumbki oma trooni ega tavasid teisele allutada.

Küsitluses on osalenud  inimest